Ticho Bílé soboty

14.4.2022

Ticho Bílé soboty Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky P. Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme zastavení věnované tichu Bílé soboty.

Na čtrnáctém zastavení, a vůbec na Bílé sobotě, mě fascinuje ono ticho. Ježíš prohrál a Bůh se ho nezastává. Je to den, kdy je Ježíš v očích celého světa poražený! Kolikrát musíme přijmout i my, že budeme těmi poraženými.

Manželství skutečně není o tom, kdo prosadí svou. Manželství není o tom, kdo přesvědčí druhého, že měl pravdu. Manželský život s sebou přináší takové situace, kdy bychom to mohli tomu druhému nandat, kdybychom mu mohli dokázat, že jsme měli pravdu, že to já jsem byl ten, kdo to řekl správně, že jsme to měli udělat podle toho, jak jsem to říkal já… Je dobré si osvojovat v manželství také postoj „ticha“, postoj toho, kdy přijmu skutečnost, že prohraji…

V dějinách církve se můžeme setkat s dvojím druhem reformátorů. Ti, kteří mluvili a neztichli, když je k tomu církev vyzvala, a ti, kteří ztichli, kteří poslechli. Jako příklad těch prvních můžeme uvést Jana Husa, Martina Luthera… Jako příklad druhých můžeme uvést zástup mnoha světců – sv. Jan Bosco, sv. otec Pio, mnozí reformátoři Tridentské éry, mnozí reformátoři jednotlivých řádů… Ti první přinášeli rozdělení, ti druzí přinášeli skutečnou obnovu církve. Stejný princip platí i v rodině. Ten, kdo neumí být ticho a přijmout prohru (která je mnohdy jen časná), ten nakonec manželství rozděluje. Ten, kdo dokáže přijmout prohru a je ticho, ten manželství mnohdy buduje, posvěcuje.

Častokrát uvádím příklad s dovolenou. Ano, manžel neprosadí to, že se pojede do hor a místo toho se jede na pláž. Co se ale nestane, zrovna ten týden skoro celý proprší a z lenošení na pláži není nic, místo toho musí být spolu zavřeni na hotelu. Manžel může v tu chvíli spustit, že to říkal, že kdyby bylo po jeho… A z dovolené se stane peklo. Nebo může být ticho a uvědomit si, že hlavní je to, že jsou spolu. A z dovolené se může stát nádherný čas.

Učme se tomu, že ticho není prohrou, že ticho není nedostatek slov a lásky. Učme se tomu, že ticho je naopak tím, co mnohdy buduje velké věci, že ticho může budovat náš vztah.

Uveřejněno s laskavým svolením P. Martina Sklenáře, celou křížovou cestu najdete ke stažení zde a nebo na http://masklen.webnode.cz

 

Autor: Sklenář, Martin  |  Štítky: Kristus, láska v manželství, modlitba  
Sekce: Manželská spiritualita | Programy   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články