Házení rýže jako první utrpení novomanželů

7.6.2018

Házení rýže jako první utrpení novomanželů Házení rýže při východu z kostela nebo obřadní síně bývá pro nevěstu s ženichem velmi nepříjemnou záležitostí. Svatebčané házejí rýži přímo na novomanžele a když je rýže opravdu hodně, tak to skutečně bolí. Zrníčka pak nacházejí všude možně ještě další tři dny. Musí podstupovat takový nepříjemný rituál?

 
Nejrozšířenější svatební zvyk

Házení rýže je asi nejznámějším či nejrozšířenějším ze svatebních zvyků. Jedná se o zvyk ještě z dob předkřesťanských. Tehdy přátelé zasypávali novomanžele před jejich domem životodárnými semeny, hrachem, čočkou, fazolemi, zrním nebo oříšky jako oběť na usmíření bohů domu a domácího krbu. Oběť měla usmířit duchy s nově založenou rodinou. Ženich přenášel nevěstu přes práh domu také kvůli ochraně před zlými duchy.

Svatební "házecí" zvyk pak postupně nabyl jiného obsahu, můžeme se o tom dočíst třeba u Boženy Němcové: „Doma by byla babička nedopustila, aby se zrnko hrachu na zem hodilo, ale když začali hosté po sobě házet pšenicí a hrachem, i sama hrstku vzala a na ženicha a nevěstu hodila pravíc: ,Aby je Pán Bůh také tak obsypal božím požehnáním.´ – Však se ten hrách ani pšenice nerozšlapaly; babička viděla dobře, jak ochočení holubi pod stolem to vyzobávají.“ Překvapivě se házelo až doma u slavnostní tabule, po té, co si nevěsta převlékla svatební šaty...

Dnes se na novomanžele nejčastěji hází rýže, která je také symbolem prosperity, hojnosti, plodnosti a štěstí. Podle čínské legendy, ve které se říká, že v kraji byl velký hlad a jeden mudrc si toho všiml. Pohnut lítostí si vytáhl z úst pár svých posledních bílých zubů a vhodil je do země. Z nich pak vyrostly rostliny, které plodily bílá zrnka – rýži. Lidé se jimi nasytili a už nikdy neměli hlad.

Má házení rýže smysl i pro novomanžele 21. století?

Pro nás Evropany, kteří žijeme v blahobytu a nadbytku, na nějakém tom zrníčku nesejde. Proto když už máme novomanžele zasypat rýží, bývají často doslova kamenováni. Svatební fotografie pak zachycují první společné "utrpení" novomanželů. Které je provází ještě i v dalších hodinách a dnech, když nemohou vyčesat rýži z účesu a nacházejí ji všude možně. Nemluvě o tom, že mezi nevěstami již koluje návod, jak rýži ošetřit (propláchnout a usušit), aby nedělala skvrny na pánském obleku ...

Podnikaví obchodníci prodávají speciální „svatební rýži“ v pěkně zdobených obalech, různě nabarvenou a nebo doplněnou třeba papírovými srdíčky. V některých zemích se hází rýží smíchanou s okvětními plátky růží. Jinde se hází pouze okvětními plátky růží, případně sušenými bylinkami, třeba levandulí anebo barevnými papírovými konfetami. 

Pro úplnost je potřeba dodat, že na některých místech je házení rýže výslovně zakázané, protože na následný úklid svatebčané už většinou nemyslí. Proto se u nás jako náhrada za rýži s oblibou začaly používat svatební bublifuky, které dělají velkou radost malým dětem.  Ale pozor, myslete na všechny, protože smutné oči dítěte, na které bublifuk nezbyl, mohou zkalit radostné okamžiky. Doporučuje se také předem vyzkoušet kvalitu roztoku, aby nepoškodil oblečení.

I v dnešní době se tento zvyk může stát vyjádřením přání Božího požehnání. Aby to zároveň nebylo pro novomanžele utrpení, postačí změnit způsob házení: nestrefovat se do šťastného páru, ale házet květy nebo třeba barevné papírové konfety na cestu PŘED novomanžele! Tak je ochráníme před nepříjemným zážitkem. A když se navíc podaří součinnost s fotografem, mohou vzniknout nádherné momentky plné barev, které na chvíli zviditelní, že země je plná Hospodinovy milosti. 

(jš)

 

 

Štítky: plodnost, svatba, tradice, žehnání, život  
Sekce: Svatební rituály   |   Tisk   |   Poslat článek známému