Opravdová láska je navždycky

24.8.2023

Opravdová láska je navždycky Láska mezi dvěma bytostmi je dobrodružství, které stojí za to. Láska je středem všeho, to ona dává každé bytosti sílu žít. To ona každého zmámí. To ona působí, že člověk dokáže převrátit hory a překonat propasti. Když je člověk sám, není skutečně sám sebou, sám si nevystačí. Náš život se odvíjí skrze druhého člověka, který má klíče k naší budoucnosti.

Vidím kolem sebe samé lidi, kteří žízní po tom, aby mohli milovat a byli milováni. Ale vídám i mnoho takových, které zničily následky nezdařených lásek – vždyť každá láska je křehká. Láska naráží na mnohé překážky. Je to neustále obnovovaný zápas. Dospívající mladý člověk se do ní vrhá jako zběsilý a věří, že dosáhl té pravé. Ještě neví, že žádný člověk nám nemůže dát všechno a od nás všechno přijímat, není možné, aby byl naší zcela dokonalou polovinou. A dospělý nebývá o mnoho zkušenější.

Nejprve je zapotřebí dobře vybírat

Skutečná láska je navždycky. Proto je zapotřebí nejprve dobře vybírat. Vášeň je velmi nebezpečná, protože po první nezbytné etapě strávené v posteli vede k falešným pocitům – nevidíme vůbec slabiny druhého, jsme oslepeni touhou. Ale záhy si všimneme, že za ní už není nic… Všechno byla jen iluze. Bylo to dobré, ale jen na chvíli. Dnes je zvykem partnery střídat. Opovrženíhodný zvyk, protože to dřív nebo později přinese pocit velké ztráty, zvláště pak u mladých.

Věřím, že v životě můžeme mít jen jednu lásku. Jsou tací, kteří tvrdí, že jich může být víc. Vzpomínám si na jednoho mládence, který mi povídal: „Mám moc rád svou druhou přítelkyni, ale když se s ní miluju, myslím na to, co jsem prožíval s tou první.“ To není moc dobré. Člověk by se měl druhému vydat naplno. Když jsme si jisti, že druhého milujeme, že ho opravdu známe, je to zázrak.

Může pár spolu vydržet celý život? Ano, myslím, že ano. Je to těžký boj. Ovšem rozchod je těžší.

Láska neprochází nutně sexem. Milovat se v příliš mladém věku je nebezpečné pro citovou rovnováhu. Tělo nikdy nezapomíná. Ony silné a rychlé vjemy mohou vést k tomu, že si člověk zvykne, že neustále pociťuje sexuální potřebu čím dál víc odtrženou od srdce.

Milovat se je posvátné

Pokud akceptujeme tajemství toho druhého, pokud ho respektujeme, musíme nutně odhalit v existenci svého partnera nebo partnerky Boží přítomnost. Kdysi přede mnou jeden mládenec prohlašoval: „Milovat se, to je pro mě posvátné.“ Připravoval se na tu událost. Byl to velmi hezký mladík, takže měl z čeho vybírat, ale on čekal. Obdivoval jsem talent tohoto „strážce pokladu“.

Sexuální pud se musí orientovat k životu. Může být nádherný, pokud se zachrání z vlastních zacházek na scestí. Musíme to říkat svým dětem. Připravovat je na to. V církvi se o to mnohé páry snaží. Ať pokračují se stejným úsilím, odvahou a vytrvalostí. Ano, dalo by se říct, že sexualita je jedním z posledních útočišť posvátného. Mladí jsou plni očekávání ve své samotě. Na jejich znepokojivou otázku: „Je možné milovat celý život?“ bude odpovědí věrnost nás rodičů.

Ať je vaše láska inspiruje! Aby pak i oni mohli jednou předávat svým dětem vaše hodnoty – věrnost a sebeovládání. Když budeme vyzývat mladé, aby hleděli výš, hlouběji, aby se každý den překonávali, dáme jim tím najevo, že je máme skutečně rádi. 

Prožít na zemi vztah znamená pokoušet se pomáhat druhému, aby překonal sám sebe díky lásce, kterou mu projevujeme.

Guy GilbertPartnerství. Jak uspět ve velkém dobrodružství lásky. Nakladatelství Portál.

Autor: Gilbert, Guy  |  Štítky: láska, sexualita, věrnost, výběr partnera, zázrak  
Sekce: Čas známosti | Věrnost | Láska   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články