smysl života

  • Ať je příběh našeho manželství živý (článek) Pokud nám jde opravdově o to, abychom skrze manželství duchovně rostli, musíme se přesvědčit, že nemá smysl klást si nebezpečnou otázku, zda jsem si vzal/a toho pravého člověka. Když jsme si jednou vyměnili manželský slib, taková otázka nepřinese nic užitečného a může naopak velmi uškodit.
  • Bodlák měl pravdu (článek) Příběhy a pohádky oplývají zvláštní mocí, odkazují na něco tajemného. Ukazují hlubší rovinu, která se za příběhem skrývá a mohou rozehrát struny našeho vnitřního já. Kde se mě příběh dotýká? A proč ? Jaké je jeho poselství? Ne jinak je tomu i v tomto příběhu Piera Gribaudiho z knihy Příběhy vánoční noci.
  • Manželství nejsou sešlapané boty (článek) Svatba u nás už není společenskou nutností. Manželství se nejen neuzavírá, ale je mnohými považováno za překonané, zbytečné a nespolehlivé. Je to přece naše věc ! – řeknou ti dva.
  • Nemáme čas se na sebe dívat (článek) Před mnoha lety napsal Thornton Wilder krásnou komedii pro divadlo: Naše městečko. Stane se v ní něco neuvěřitelného. Mladá žena Emily zemře při porodu. Je pohřbena po boku příbuzných a sousedů na místním hřbitově. V tom městě ale existuje jeden záhadný jev, totiž že zesnulí mohou znovu prožít jeden den svého života.
  • Pohlížíme do slunce (článek) Známý psychoterapeut Irvin D. Yalom se svou manželkou Marylin napsali knihu o smrti a životě. Střídali se v psaní kapitol a v podobě deníku zachytili obtížné dny a měsíce závěru společného života. Když Marilyn odešla, Irvin i jejich děti společně oslavili její život a v závěrečné části knihy Irvin píše o tom, co přišlo s čerstvým vdovstvím.
  • Ponořme se s dětmi do přírody (článek) Dnešní děti většinou tráví v přírodě minimum času, některé se jí dokonce bojí a štítí. Chápání přírody jako nejstarší a nejintenzivnější vychovatelky lidstva z našeho života dávno zmizelo. Čas prázdnin je velkou příležitostí vzít děti do školy k výjimečné učitelce – přírodě.
  • Rodina má cenu (článek) Týden pro rodinu je výrazem potřeby ocenit rodinu a poukázat na to, co je v ní dobré. Vyjadřuje to i jeho letošní moto: Rodina má cenu. Jedná se o týden, který zahrnuje 15. květen – den, který byl OSN vyhlášen Mezinárodním dnem rodiny. Týden plný událostí, barev a příležitostí k setkávání a společně trávenému času proběhne již po dvanácté mezi 13.–19. květnem.
  • Zase to může být pěkné (článek) Bude to po manželově smrti skutečně zase jednou pěkné? Sice jinak, ale přece jen pěkné? Mnozí budou trvat na tom, že Ne! Nikdy! Jiní budou váhat: Možná by to zase mohlo být pěkné… Odpovědi se budou lišit. Někteří už v životě nic hezkého neobjeví. Ale protože krása má něco společného s hleděním, Angelika Daikerová se odvážila ještě jiného pohledu.
  • Zůstaň, kde jsi (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. Před lety jsem byl na návštěvě u paní, které jsme od dětství říkali teto. Jednoho krásného červencového večera teta vzpomínala na svůj život a já si dodnes některé její životní moudrosti pamatuji.
  • Manželské okénko s Luisem Evelym (článek) podle jeho knihy Láska a manželství

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému