Malé pozornosti jsou nástrojem proměny

5.4.2023

Malé pozornosti jsou nástrojem proměny Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky pater Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme zastavení šesté – setkání s Veronikou.

 

Veronika byla tou, která udělala na křížové cestě něco zvláštního. Nikdo ji nenutil, nikdo jí neradil, nebyla to její povinnost. Neudělala nic výjimečného, nic, co by měnilo dějiny, nic, bez čeho by se Ježíš neobešel. Ale projevila svou pozornost.

Manželství není jen o plnění povinností. Není jen o nesení křížů z donucení, ale je také o projevování pozornosti vůči druhému. O tom, že udělám něco, co je sice zdánlivě bezvýznamné, ale co hraje svou velkou úlohu.

Veronika byla za své jednání odměněna tím, že dostala roušku s otisknutou Kristovou tváří. Malý „bezvýznamný“ čin, který do ní vtiskuje Kristovu tvář. Mohli bychom dokonce říci, že onen čin je mnohem významnější pro ni, než pro samotného Ježíše.

Partner je ten, komu mám častokrát podávat tuto roušku. Vyžaduje mnoho „bezvýznamných“ činů, které zdánlivě nic neznamenají, ale které ve své podstatně vlastně mění mě. Do mého života se otiskuje tvář mého partnera.

O kom můžeme říci, že je na něm vidět, jak moc svého partnera miluje? Že je na něm vidět, jak moc je svého partnera plný…?

Opravdu s velkým respektem a s velkou úctou pohlížím na všechny ženy, které doma pravidelně vaří, které doma pravidelně uklízejí – konají věci, které nemění dějiny, ale nechají do sebe otiskovat tvář svého partnera, své rodiny. Říká se, že každý porod se nějakým způsobem na ženě projeví. Její dítě je „vtištěno“ do jejího těla (vrásky, ztloustnutí, křečové žíly…). Něco podobného by mělo platit i o partnerech. Partner by neměl být na mé tělo vtisknut jen prstýnkem, či případně dalšími drahokamy. Jeho „obraz“ by měl být na mém těle patrný i jiným způsobem…

Uveřejněno s laskavým svolením P. Martina Sklenáře, celou křížovou cestu najdete ke stažení zde a nebo na http://masklen.webnode.cz

 

Autor: Sklenář, Martin  |  Štítky: modlitba, růst, služba, Velikonoce  
Sekce: Manželská spiritualita | Láska | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články