Tiché narození

27.8.2021

Tiché narození Paní Helena s manželem v průběhu let prožili dvě tichá narození, která hluboce zasáhla do jejich životů. S odstupem času se pokusili zprostředkovat svoje zkušenosti a postřehy. Na svém webu Tiché narození popisují svou cestu, jak se s velkou bolestí vyrovnávali.

 

„Připravovat se na to, že děťátko odejde ze světa dříve než vy, se nedá. Nedá se celé těhotenství i celý život našich dětí jen s hrůzou prožívat každý den, jestli se něco neočekávaného nestane, co způsobí jejich smrt,“ píše paní Helena. „Smrt dítěte je šokem a šokem zůstane navždy.“

Webové stránky www.tichenarozeni.cz nejsou určené jen maminkám a tatínkům, kterým zemřelo miminko před porodem, v době porodu nebo krátce po něm, ale také všem, kteří jsou touto událostí zasaženi. Může se jednat o prarodiče nebo přátele, kteří si nevědí sami rady, jak v takovéto situaci reagovat.

Desatero pro pozůstalé

Autorka ve svém blogu postupně prochází první týdny a měsíce, čas truchlení. Postupně se vyjadřuje k jednotlivým bodům desatera pro pozůstalé, které v čase, kdy se potýkali se ztrátou prvorozené dcerky, ještě neměla k dispozici.

  1. Zapojte se do přípravy pohřbu.
  2. Věnujte pozornost tomu, co jíte.
  3. Zachovejte pokud možno normální režim.
  4. Posuďte svůj zdravotní stav.
  5. Hovořte o zemřelém.
  6. Dovolte si truchlit
  7. Udělejte si čas na truchlení.
  8. Dovolte si zlostné pocity.
  9. Dovolte druhým, aby vám pomáhali.
  10. Nebojte se vyhledat pomoc.

Ukazuje, proč je důležité dát svému miminku jméno. Povzbuzuje k uchování vzpomínek díky vzpomínkové krabičce…

Jakmile období, kdy rodiče truchlí, trpí a potřebují pomoc, přejde, je nutné říct životu opět  ANO a vykročit dál. „Nebude to nikdy tentýž život, nebudete nikdy ta stejná osoba jako předtím. Vše bude jiné, poznamenané velkou bolestí. Ale také budete silnější,“ píše paní Helena. „Připravit se nedá, ale dá se život nevzdat a vykročit z černého kouta zase do světla a žít.“

Podpůrná skupina

Společně s kamarádkou (psychoterapeutkou) založily online Svépomocnou podpůrnou skupinu pro ženy, které ztratily miminko. Setkání probíhají přes videohovory každou 1. a 3. neděli v měsíci od 20 hodin, takže jsou otevřená česky a slovensky mluvícím ženám po celém světě, jsou anonymní a zdarma. Nejedná se o terapeutickou skupinu, nenabízejí odbornou pomoc, jen podporu a prostor pro sdílení a naslouchání. Skupinkou už prošlo několik žen, některé po pár setkáních odešly, protože si vyřešily to, co potřebovaly, jiné zůstávají a dál využívají možnost sdílet se a naslouchat v bezpečném prostoru, kde všechny účastnice prošly ztrátou svých dětí. Možnost přihlášení a více informací na http://tichenarozeni.cz/podpurna-skupina/.

Zapalme svíčku

Zapalme svíčku – je název celosvětové iniciativy, která spojuje všechny lidi, kteří vzpomínají na své zemřelé děti. Akce se poprvé uskutečnila v roce 1997 ve Spojených státech a posléze se rozšířila do dalších zemí. V rámci Světového dne památky zesnulých dětí, který je připomínán druhou neděli v prosinci, zapalují lidé v 19 hodin místních časů svíčky, které symbolizují virtuální vlnu světla po celé zeměkouli. 

Je možné se zapojit do oficiálních akcí se slavnostní atmosférou nebo o samotě a beze slov si zavzpomínat. Seznam oficiálních akcí  najdete na www.dlouhacesta.cz.

Štítky: děti, rodiče, smrt  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články