Naše miminko zemřelo

27.8.2020

Naše miminko zemřelo Zkušenost každého rodiče je individuální a rozdílné jsou i okolnosti, ale smrt dítěte s sebou přináší zármutek, který je hlubší a trvá mnohem déle, než si většina lidí uvědomuje. Knížka Naše miminko zemřelo vychází ze zkušeností mnoha set truchlících rodičů, kteří se svěřili s tím, jaké informace potřebovali.

„Neexistují slova, která by popsala naprosté zoufalství, s nímž člověk vychází z porodnice s prázdnou náručí. S nímž jede autem domů a autosedačku, kterou nedávno koupil, má zavřenou v kufru, protože se na ni nedokáže podívat. S nímž zavře dveře do krásně nachystaného dětského pokojíčku a celé měsíce je znovu neotevře.“ Maminka

Je velmi běžné, že rodiče prožívají nové vlny smutku ještě dlouhou dobu po úmrtí miminka. Tyto vlny se mohou objevit z ničeho nic, nebo je mohou vyvolat určité událost či data: například datum, kdy se miminko mělo narodit, výročí jeho úmrtí, Den matek, Den otců, rodinné oslavy a svátky.

U příležitosti, jako je výročí úmrtí miminka, je dobré předvídat, že se smutek může vrátit. Myslete na to, abyste si týden kolem výročí nechali poměrně volný a na samotné výročí si vzali den volna z práce nebo přerušili svou obvyklou rutinu. Můžete dělat něco mimořádného, odlišného, co vám poskytne čas a prostor ke vzpomínání, možná i spolu s partnerem nebo s přítelkyní.

Mnozí rodiče tyto vlny smutku prožívají, když jiné děti narozené v podobném termínu začínají chodit do školky či školy nebo se osamostatňují. Pro rodiče dvojčat nebo vícerčat, z nichž jedno zemřelo, jsou takové milníky obzvlášť bolestné. Pokroky žijícího dítěte jsou nevyhnutelně připomínkou všeho toho, co mohlo být. Mnoho rodičů říká, že život po úmrtí miminka už nikdy není stejný jako dřív. Děťátko natrvalo zůstane důležitou součástí jejich života, ale mohou už normálně fungovat, poté co intenzivní bolest a smutek prvního období ustoupí.

Vzpomínání na miminko

Je možné, že za nějaký čas si budete chtít své miminko připomínat ještě dalšími způsoby. Například dát si vyrýt na šperk nebo na destičku jeho jméno či otisk ručičky nebo nožičky, nebo nosit šperk s drahokamem podle jeho data narození. Také byste jméno miminka mohli nechat ozdobně vyrýt na lavičku nebo sochu.

Pokud máte zahradu, můžete tam zasadit strom, růžový nebo jiný keř, třeba takový, který kvete či plodí v měsíci, kdy vaše miminko zemřelo. Nebo je možné zasadit si stromeček či keřík do květináče, abyste si ho mohli vzít s sebou, kdybyste se stěhovali. Možná je ve vašem okolí nějaké zvláštní místo nebo zahrada, kam byste mohli na památku miminka zasadit stromek nebo věnovat lavičku.

Zapalme svíčku

Druhá neděle v prosinci je světovým dnem památky zesnulých dětí. Tento den spojuje rodiny a přátele po celém světě, konají se otevřená setkání rodin, přátel a veřejnosti. Svíčky se zapalují obvykle v 19 hodin místního času, a tvoří tak virtuální vlnu světla po celé zeměkouli.

Tipy na vzpomínání

Mnoho rodičů, příbuzných a přátel na památku miminka také shromažďuje finanční prostředky a daruje je organizacím, kterým věří nebo které se o rodinu staraly.

Toto jsou některé ze způsobů, které si rodiče vybírají pro vzpomínání na své miminko:

 • Usušit a vylisovat květiny z pohřbu
 • Vybrat si nějaký pěkný svícen na památku miminka a rozsvěcet svíčku při rodinných oslavách a dalších příležitostech
 • Koupit, ušít, vyrobit, vyšít upomínkový předmět nebo obrázek
 • Nechat si podle fotografie miminka zhotovit obraz nebo kresbu
 • Pojmenovat po miminku hvězdu
 • Vyrobit si knihu vzpomínek
 • Nechat si zhotovit šperk
Den po dni
 • Buďte na sebe hodní a ponechte si čas na truchlení a čas na uzdravení.
 • Snažte se nemít na sebe přehnané nároky.
 • Mějte trpělivost se svým partnerem, obzvlášť pokud reaguje jinak než vy.
 • Přijímejte praktickou a emocionální podporu od druhých.
 • Snažte se neplýtvat energií na lidi, kteří vás rozzlobí tím, že řeknou nebo udělají něco nevhodného.
 • Pokud je to možné, ponechte si alespoň rok, než budete rozhodovat cokoli důležitého, například ohledně stěhování, změny zaměstnání nebo změny životního stylu.
 • Přichází-li u vás v úvahu další těhotenství, nejprve si dopřejte dostatek času na fyzické i psychické zotavení.
 • Přijímejte a vítejte chvíle, kdy jste méně smutní a začínáte se znovu radovat ze života. Neznamená to, že jste lhostejní nebo že jste na své miminko zapomněli.

Ačkoli to zní jako klišé, čas opravdu přináší zhojení. Rodiče dosáhnou stavu, který jedna maminka nazvala „nový normál“, a většina z nich si v srdci vytvoří trvalé místo pro svého malého syna nebo dceru.

Podle publikace Naše miminko zemřelo. Sand, Cesta domů 2018.

Knížečka přináší informace, které budete potřebovat v hodinách, dnech a týdnech po smrti vašeho dítěte. Pomůže vám vyznat se ve vašich pocitech, poradí, jak to říci rodině a přátelům, jak si utřídit a uchovat vzpomínky, jak dítě obejmout a chovat, jak o dítěti mluvit a jak mu říkat, jak dítěti uspořádat pohřeb, jak zařídit úřední záležitosti, jak procházet truchlením a mnoho dalších užitečných rad.

Štítky: děti, rodiče, smrt  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články