Jak se pozná dobrý táta

2.5.2024

Jak se pozná dobrý táta Psycholog a vysokoškolský učitel Marek Herman v rozhovoru pro Dobré noviny, jednoduše a srozumitelně odpovídá na otázky: co nejvíce potřebují malé děti, jak muž může pomoci ženě, aby na děti mohla být něžná a odpouštějící.

Zvlášť mladým manželům a rodičům doporučujeme vyslechnout rozhovor, který už potěšil a uklidnil nejednu maminku https://www.youtube.com/watch?v=9PkEB4m3Pv0. Je v něm shrnuto vše, co je ve výchově podstatné. Marek Herman předává velké pravdy, které někdy není příjemné slyšet, s velkým nadhledem. Laskavě vysvětluje, že rozdíly mezi mámou a tátou jsou nesmazatelné. Děti potřebují něžnou mámu a pevného tátu. Ženy vyzývá, aby nedělaly služky svým dětem a chlapovi. Aby doma bylo dobře, musí každý přispět svým dílem. Dítě od tří let by už mělo mít dvě povinnosti...

Liberální výchova je epidemie

Problémem dnešní výchovy je, že jsme příliš benevolentní, nebo spíš bezradní a nedůslední. Když dítě posadíme doma na trůn, je to cesta do pekel. Dítě má pak strach, že jsme slabší než ono, dostane strach, že vás neochrání. Proto svým chováním často volá: "Prosím pěkně už mi něco zakažte a trvejte na tom". Když dětem dáme všechno, vezmeme jim touhu, možnost se na něco těšit, o něco usilovat.

Dělejte to, co chcete, aby dítě dělalo

Psycholog velmi zdůrazňuje, že tablet a mobil jsou nebezpečím nelátkové závislosti. Dítě do tří let ještě nedokáže rozlišit, co je virtuální realita. Proto je potřeba mu nejprve ukázat reálný svět, a pak teprve ten virtuální. Děti se všechno učí od nás, proto jim musíme jít příkladem. Marek Herman zdůrazňuje: Dělejte to, co chcete, aby dítě dělalo. Dítě je zrcadlem rodiny. 

A ještě jedno povzbuzení: Když máme přiměřené pochybnosti, tak jsme vždycky na dobré cestě, jenom hloupý člověk žádné pochybnosti nemá. Důvěřujte svojí intuici.

(jš)

Štítky: matka, otec, řád, výchova  
Sekce: Rodina s dětmi | Filmy   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články