otec

  • Když otec ví, co má dělat (článek) Jedno africké přísloví říká: „Ženy podpírají polovinu nebe,“ je zřejmé, že muži podpírají tu druhou. Proto je na místě kromě svátku matek, slavit se stejnou vážností i svátek tatínků. V některých zemích se běžně slaví třetí neděli v červnu jako poděkování za otcovskou péči a lásku, za legraci, kterou děti s tátou prožívají.
  • Aby každý doma plnil svou roli (článek) „Dítě znamená pro manželství doslova seismické otřesy,“ píše americký psycholog John M. Gottman ve své knize Sedm principů spokojeného manželství. Ve většině případů tyto otřesy bohužel přináší změny k horšímu. Dětem a manželství se věnuje letošní Národní týden manželství, který probíhá od 8. do 14 února.
  • Co nakonec předáme svým dětem (článek) Mnoho mužů má děti, ale málo dětí má otce, to je moto víkendů pro otce a syny, které pořádá od roku 2004 František Růžička se svým týmem. Bohaté zkušenosti mimo jiné zachytil do inspirativních tezí. Právě před prázdninami, kdy pravděpodobně budeme mít příležitost být se svými dětmi víc a v nejrůznějších situacích, přijdou jeho zkušenosti vhod.
  • Co očekává syn od svého otce (článek) Prázdninový čas je časem jako stvořeným ke společnému dobrodružství. I když jste třeba zatím neměli příležitost zúčastnit se víkendu pro otce a syna. Zkušenosti otce a organizátora těchto víkendů zachycené do čtrnácti tezí se mohou hodit. Přejeme vám co nejvíc chvilek, které naplní očekávání vašeho syna.
  • Do školy chodíš ty! (článek) Prázdninový režim v rodinách opět vystřídá řád školního roku. Na jednu stranu se ho už nemůžeme dočkat, ale zároveň nás možná čeká každodenní dohadování s dětmi, které jakoby se bez naší pomoci nedokázaly obejít. Postřehy známého psychologa a psychoterapeuta Osvalda Poliho z knížky Srdce táty, nás upozorňují na úskalí přílišné mateřské péče i na důležitost otcovského způsobu výchovy.
  • Jak se pozná dobrý táta (článek) Psycholog a vysokoškolský učitel Marek Herman v rozhovoru pro Dobré noviny, jednoduše a srozumitelně odpovídá na otázky: co nejvíce potřebují malé děti, jak muž může pomoci ženě, aby na děti mohla být něžná a odpouštějící.
  • Jsou rodiče ještě k něčemu? (článek) Před pár lety vyšla kniha americké psycholožky Judith Rich Harrissové Rodiče za to nemůžou. Podle ní jsou dnes děti ovlivňovány více svými vrstevníky mimo domov – a je třeba, dát jim v tom zelenou. Zdá se, jakoby vliv rodičů byl čím dál menší, zdravý vývoj dětí jako by už nezávisel na otci a matce. Ale na genetickém kódu a sociálním kontextu. Jak se ale také říká „věž v Pise se naklání od základů“.
  • Oslava mateřství (článek) Být matkou v dnešní době nepatří mezi hlavní dívčí touhy, jako tomu bylo dřív. Možná i proto, že mezi nabídkami a výzvami současného světa se jeho nenahraditelná hodnota trochu ztrácí. Přitom být matkou je dobrodružná cesta osobního růstu k lásce a naplnění.
  • Potřebuje dítě matku a otce? (článek) Hodně se dnes uvažuje o tom, zda klasická rodina, založená na manželství, tj. na trvalém vztahu mezi mužem a ženou, není „výběhovým“ modelem. Přibývá rodin založených na faktickém soužití, začíná se hovořit o adopci registrovanými páry a dokonce i o umělém oplodnění lesbických párů. V centru pozornosti jsou práva dospělých, ale málokdo se zamýšlí nad osudem nejslabšího článku rodinného společenství, kterým je dítě.
  • Smysl Vánoc (článek) Možná trochu nezvyklý příběh přinášíme v čase předvánočním. Jde o autentický vánoční dopis otce, který uveřejnil Stefano Guarinelli, doktor psychologie a kněz milánské diecéze, ve své knize Mezi mužem a ženou. Konkrétní zkušenost druhých nás ve chvíli, kdy jsme se svým trápením sami, může povzbudit.
  • Táta není druhá máma (článek) Otcové jsou pro děti velmi důležití a měli by se ve výchově a péči angažovat. „Nový“ otec“ však má svá rizika, zmiňuje psychoterapeutka Pavla Koucká ve své knize Uvolněné rodičovství.
  • Muž jako manžel (FC 25) (článek) V manželském a rodinném společenství je muž povolán k tomu, aby prožíval svůj dar a úkol manžela a otce.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému