Co se stane s partnerstvím, když se narodí rodičovství

26.10.2023

Co se stane s partnerstvím, když se narodí rodičovství Co se děje, když se dva lidé rozhodnou stát rodiči, promýšleli z nejrůznějších úhlů pohledu účastníci konference na téma Partnerství a rodičovství aneb Spočívá stabilita rodiny v kvalitním partnerství? Některé myšlenky stojí za pozornost.

Partnerství a rodičovství jsou dva odlišné vztahy. Životního partnera si můžeme svobodně zvolit, jedná se tedy o vztah získaný. Zatímco rodičovství je vazbou biologickou, a tak je nerozlučitelné geneticky i právně.

Rodičovství může potlačit partnerství

Když se manželé nebo partneři stávají rodiči, velmi často narážejí na vlastní hranice, jakoby se vraceli zpátky do dětství, tj. do regrese.

Maminky jsou ve velmi úzkém vztahu s dítětem, tvoří s ním dyádu. Někdy také používají děti, aby se samy cítily dobré a dokonalé. Většinou ale ženy díky mateřství vyzrávají.

Když se muž stane otcem, také se dostává do tzv. narcistické regrese – do závisti. Ale nemůže růst, protože mu v tom brání symbióza matky a dítěte.

Regrese tak může potlačit partnerství. Je to velká síla, která partnery překvapí, když se stanou rodiči. Jejich partnerství se tak může velmi oslabit, až se ztrácí.

Na ženu je v současnosti vyvíjen velký tlak: měla by být vzornou manželkou, matkou, ženou… Ženy, když se stanou matkami, nechají se často zcela pohltit péčí o dítě. Nedávají muži dostatečně najevo, že stále potřebují jeho náruč a ochranu, že je pro ně důležitější než dítě, i když na něj momentálně mají méně času. Mnohdy přestanou být manželkami.

Dítě se snadno stane projektem 

Je známým faktem, že naše společnost je pedocentrická. Děti jsou stavěny na piedestal. Díky tomu jsou málo odolné, nejsou zvyklé překonávat překážky a nerostou. Dřív se z rodičovství nedělala taková věda a pro děti to bylo lepší. Dnes jsme přetížení perfekcionismem. Jedná se o narcistickou představu dokonalosti: Proč by se děti měly něco učit, něco překonávat…

Dítě se snadno stává projektem. Rodiče se realizují přes dítě, které tak plní funkci v jejich příběhu, jakoby děti zachraňovaly rodiče. Ve chvíli, kdy dítě přestane být tmelícím prvkem, nastává v páru prázdno. Partnerský vztah by se měl vyživovat z něčeho jiného!

Prevencí je, zaměřit se na péči o partnerský vztah! Je potřeba rozlišovat rodičovské a partnerské aktivity a záměrně posilovat partnerství. Můžeme začít třeba tím, že se nebudeme oslovovat táto a mámo! Místo dokonalosti bychom měli usilovat o celistvost.

Otázkou zůstává, zda je možné kvalitní rodičovství, když zmizí partnerství? A co znamená kvalitní? Z pohledu psychologie jde o to, aby dítě nemělo v hlavě jen dyadický vztah, dítě potřebuje mít vztah k páru! Pro jeho zdravý vývoj je výhodné mít dva rodiče. Trojdimenzionální vztah je výhodnější než dvojdimenzionální. A kvalita partnerského vztahu je zásadní pro budoucí vývoj a vztahovost. Partnerský vztah je víc než sexualita. Když se odpojí, dětem chybí vzory. Rozpadem partnerství pak trpí i širší rodina, dochází k její fragmentaci.

Důležité je mít nejprve zdravý vztah k sobě – z něj se rodí vztah partnerský a z dobrého partnerského vztahu se může narodit zdravé rodičovství.

Poznámky z konference pořádané Asociací manželských a rodinných poradců, která se konala 15. 5. 2019 (Mezinárodní den rodiny) v prostorách Poslanecké sněmovny v Praze. Jednalo se o druhou konferenci z cyklu „Cesta a život partnerství v 21 století, více viz http://www.amrp.cz/konference2019.html.

Štítky: láska v manželství, rodičovství, vztahy, zdraví  
Sekce: Krize v manželství | Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články