Manželské večery pročišťují vztah

13.9.2018

Manželské večery pročišťují vztah Po jednadvaceti společných letech začala soukolí našeho vztahu skřípat nějak častěji. Přátelé nám doporučovali letní týdenní kurz Manželských setkání, ale to pro nás bylo časově moc náročné. Naštěstí jsme se dozvěděli o podobném kurzu – Manželské večery, který nám přinesl mnoho dobrého.

Letní týdenní kurz Manželská setkání dává manželům výbornou příležitost strávit čas spolu jako pár a přitom se zabývat důležitými otázkami svého manželství. V České republice mají Manželská setkání více než právě dvacetiletou tradici. Z jednoho kurzu pro několik párů se postupně rozrostla na čtyři až pět kurzů, kterými každý rok projdou stovky manželských párů. Mohou vzít s sebou i děti. Ty mají v době, kdy se rodiče účastní přednášek a práce ve skupinkách, svůj vlastní program. Existuje ale něco pro partnery, kteří chtějí pro svůj vztah něco udělat a týdenní kurz je pro ně moc náročný?

Večeře ve dvou

Potěšilo nás, když jsme čistě „náhodou“ našli možnost účastnit se kurzu Manželské večery. Jedná se o osm večerních setkání. Každý večer začíná večeří při svíčkách. Nabízí příležitost strávit čas jako pár spolu, nebo s dalšími páry. Po večeři následuje přednáška na určité téma. Některé kurzy používají pro přednášky DVD, jinde vedoucí přednášejí sami. Přednáška je proložena cvičeními, která dělají manželé spolu. Je plně respektováno soukromí páru. Součástí kurzu proto není skupinová diskuse.

Záměrem kurzu je pomoci všem manželským párům posílit a prohloubit partnerský vztah a osvojit si důležité dovednosti, aby mohli vytvořit hezké manželství na celý život. Na tom, zda v manželství žijí méně než dva roky nebo přes třicet let, vůbec nezáleží. Kurz je určen všem, kdo na sobě chtějí pracovat a společně investovat do svého vztahu. Mají-li hezké manželství, kurz jim pomůže vztah zlepšit a posílí jejich dobré návyky. Zakouší-li v manželství potíže, praktické dovednosti jim pomohou obtíže překonat.

Manželské večery vymysleli Nicky a Sila Leeovi už v roce 1996. Leeovi patří k zaměstnancům Holy Trinity Brompton v Londýně. V tomto sboru anglikánské církve vznikly také celosvětově populární kurzy Alfa. Leeovi žijí v manželství víc než pětadvacet let a mají čtyři děti. Ačkoliv je kurz založen na křesťanských principech, velmi prospěje všem manželským párům. Kurz vysoce ocenily i mnohé páry z necírkevního prostředí, jak jsem se dočetl na internetových stránkách www.manzelskevecery.cz. Tam je také možné najít kontakty na pořadatele téměř ve všech našich krajích. A kurzovné? Může se kurz od kurzu lišit. Nejedná se však o žádné horentní částky, pouze o úhradu nákladů na večeře a materiály pro účastníky kurzu, cca 100 Kč na osobu a večer.

Cvičení se nehodnotí

Kurz, do kterého jsme se přihlásili, probíhal v konferenční místnosti pražského hotelu Olympic. Přiznám se, že jsem z prostředí moc nadšený nebyl. Místnost bez oken ve mně nevyvolává příjemné pocity. „Ach jo, na co jsem se to dal,“ vyčítal jsem si. Manželka se těšila především na večeři ve dvou a na program, takže jí bylo celkem jedno, kde se akce koná. Příjemnou atmosféru navozovala tlumená hudba, takže jsme měli jistotu, že náš rozhovor nikdo nezaslechne. Hned při prvním večeru jsme obdrželi jakési pracovní brožurky, které obsahovaly body k jednotlivým přednáškám, výše zmíněná cvičení a domácí úkoly. Mohli jsme si do nich zapisovat své pocity, představy a třeba možné řešení nějakého problému.

Už na druhém večeru jsem i já vnímal více plody společných chvil než to, že se nemohu dívat z okna na stromy a na oblohu (stejně byla venku tma). Cvičení, která jsme na konci setkání dostali, nikdo nevybíral ani nehodnotil. Byla to pomůcka, jak pokračovat v rozhovoru i doma. Zápisky v brožurkách nám zůstaly a můžeme se k nim vracet.

Výzvy, ke kterým se vracíme:
  • Dejte času pro manželství prioritní místo ve vašem týdenním plánu
  • Naplňujte přání svého partnera
  • Promluvte si během týdne o svých pocitech
  • Naslouchejte pocitům svého partnera bez přerušování, kritizování a udělování rad
  • Každý den vyjádřete svému partnerovi uznání
  • Když spolu nesouhlasíte, dejte přednost diskusi před vzájemným obviňováním
  • Udržujte vzájemné vztahy očištěné od neřešených zranění
  • Ujistěte se, že jste opustili své rodiče – o svých věcech rozhodujte společně sami a jeden druhého podporujte…

Kurz nám přinesl mnoho dobrého. Každému jej doporučujeme. Nemyslete si ale, že se vaše případné problémy po absolvování kurzu samy vyřeší. Jako ve všem, tak v manželství zvlášť platí staré dobré přísloví: Bez práce, nejsou koláče.

František Jakubec, napsáno pro týdením Naše rodina 2009/12.

Štítky: manželství, komunikace, kurzy  
Sekce: Kurzy | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články