Zdvořilost patří k životnímu stylu lásky

5.12.2022

Zdvořilost patří k životnímu stylu lásky Podobně jako průsaky v přehradě naznačují možná velká nebezpečí, ztráta zdvořilosti v manželství je výrazem závažnějšího problému – nedostatku vzájemné úcty. Důsledky opomíjení „maličkostí“ svědčí o tom, že vlastně o žádné maličkosti nejde.

O zdvořilosti zpravidla nepřemýšlíme jako o něčem, co patří do manželského vztahu. To ovšem vypovídá něco o tom, jak manželství vnímá naše současná kultura. Jak souvisí to, že někomu podržíme dveře nebo podáme sklenici vody, s naším celoživotním závazkem?

Zdvořilost znamená, že někdo se může stát naším přítelem. Proto jsme-li zdvořilí ke svému životnímu partnerovi, vyjadřujeme tím, že s ním toužíme vybudovat přátelský vztah. Je to důležité. Neboť ke klíčům k úspěšnému manželství nepatří jen vzájemná láska, ale i to, že se máme rádi. Nejšťastnější manželské páry jsou rovněž dobří přátelé, nejen milenci či spolubydlící.

Nedostatek zdvořilosti v manželství je dokladem, že tito manželé nežijí životním stylem lásky. Během rozhovoru si skáčou do řeči, používají ostrých slov, obviňují se – málokdy se druhému podívali do očí.

Běžná zdvořilost vede k tomu, že se manželé předem domluví. Když si přestaneme všímat drobnějších potřeb svého partnera, postupně nebudeme ochotni brát na vědomí jeho hlubší potřeby.

Učiníme-li lásku životním stylem svého manželství, klademe si otázky, jimiž se ujišťujeme, zda druhému správně rozumíme. Když si manžel všimne, že manželka je ráda, když jí manžel podrží dveře od auta, bude to dělat. Zdvořilé páry často slýcháme, jak v přítomnosti druhých lidí mluví pozitivně o svém partnerovi. Navzájem si děkují za maličkosti. To, co považují za běžnou zdvořilost, se bude odrážet v jejich každodenním jednání. 

Více viz Gary Chapman: Sedm podob lásky. Nakladatelství Návrat domů.

Autor: Chapman, Gary  |  Štítky: láska v manželství, přátelství, úcta, zdvořilost  
Sekce: Krize v manželství | Láska   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články