Na čas strávený s partnerem o samotě je dobré se přichystat

2.8.2021

Na čas strávený s partnerem o samotě je dobré se přichystat Kolikrát se nám už stalo, že jsme pracně zajistili hlídání dětí a vydali se s partnerem na vytouženou dovolenou, ale očekávaný hezký čas nenastal. „Chcete si užít rande nebo dovolenou bez dětí? Odložte křivdy a připravte se předem,“ doporučuje psycholog a párový terapeut Pavel Rataj v podcastu Rodičovské posilovny.

 
 
Stojí za to se dopředu naladit na svého vnitřního partnera

Zkušený terapeut upozorňuje na to, že máme dost konkrétní očekávání, jak by měl společný čas vypadat, co by měl ten druhý dělat, jak by měl naslouchat… Doporučuje, že je potřeba zastavit se předem individuálně. „Náš vztah začíná v našem mentálním prostoru. Po dlouhém čase péče o děti, kdy věnujeme mnoho času rodičovství, potřebujeme posílit naše partnerství. A tak stojí za to se dopředu naladit na svého vnitřního partnera.

V dřívějších dobách byl vnitřní partner chápán spíš jako ten, kdo zabezpečuje rodinu, vydělává anebo žena zase pere, vaří… ale to jsou spíš hospodáři a zabezpečovatelé. V současné době pod slovem partner vnímáme něco jiného, svoje tužby, dovednosti, jak jsem naladěný na svoji ženu, jak se na ni těším? Kdy jsem se jí naposledy zeptal, jak se vedle mě cítí jako žena? Kdy ona mě poplácala po ramenou a řekla mi: "Ty jseš fajn chlap, je s tebou hezký žít."

Pokud nejsme v kontaktu se svým vnitřním partnerem, zůstaneme u výkonnostní složky, ale vztahově se nepotkáme. Ve svém vnitřním světě máme velký tým hráčů a jedním z nich je i můj vnitřní partner. Jak jsem s ním v kontaktu? Mám ho? Ukazovali mi rodiče, jak to dělají? Jaké jsou moje dovednosti? Chce se mi naslouchat?

Často nežijeme se skutečným partnerem, ale se svým obrazem o něm

Pavel Rataj upozorňuje na koncept vnitřního partnera, což znamená, že primárně nežijeme se svým partnerem, ale se svým obrazem a mentálními reprezentacemi partnera. Je dobré, když mi dojde, že nereaguji na ni, ale na svůj obraz o ní. Pokud mám představu, že žiji s manželkou, která se neustále prosazuje, která mě odmítá… která mě takhle trápí a já se musím pořád přizpůsobovat, žiji s vnitřní saní. Partnerka se přitom může snažit, jak chce. „Dokud se nezmění můj vnitřní obraz o ní, tak se náš vztah nemůže proměnit,“ uzavírá Pavel Rataj.

Partner potřebuje slyšet: "Chci tě, chci ti naslouchat, chci tady být s tebou, chci se tě dotýkat, chci se s tebou zase po dlouhé době potkat. Už jsme spolu dlouho nebyli, stýskalo se mi po tobě…"

A ještě jedno upozornění. Párům, které prožijí hezký čas ať už o víkendu nebo na krásné dovolené, hrozí to, že po návratu zase najedou do starých kolejí. Může dojít opět k oddálení. Odborníci to nazývají „truchlení při návratu“… Nebojte se, to hezké, co jste spolu prožili, úplně nezmizí. Může to být povzbuzení pro další zahrádkaření a pěstování vašeho partnerství, nebo třeba impulz pro preventivní párovou terapii.

Více se dozvíte v podcastu Vnitřní partner a rodičovská rande – Pavel Rataj – Host Rodičovské posilovny. S Pavlem Ratajem si povídal terapeut Jan Vávra, lektor rodičovských kurzů, který je s Ivanou Štefkovou spoluautorem Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.

Autor: Rataj, Pavel  |  Štítky: dovolená, očekávání, partnerský vztah  
Sekce: Krize v manželství | Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články