Proč se nechováme hezky?

4.1.2024

Proč se nechováme hezky? Mnozí z nás vědí, jak je nepříjemné, když se nám vybije telefon nebo notebook. Pak jsou nám totiž k ničemu. Veškeré elektronické přístroje potřebují dobíjet baterky – a my taky. Musíme se dobíjet, abychom mohli fungovat jako zaměstnanci, rodiče i partneři.

Problém je v tom, že mnohým z nás se baterky vybíjejí často, ale nemáme čas je dobíjet. Pokud jsme pod tlakem zvenčí a navíc málo odpočíváme a spíme, může představa lepší péče o vztah znamenat prostě další požadavek, na který už nezbývá sil.

Pyramida lidských potřeb podle Abrahama Maslowa nám říká, že na některých potřebách záleží víc než na jiných. Např. je důležitější mít co jíst a pít než se realizovat. Stejně tak lze tvrdit, že není možné vkládat energii do péče o vztah, pokud jsme sami v rozkladu. Jestliže jsme unavení a vyčerpaní, tak se prostě a jednoduše nechováme tak hezky jako jindy. Když mě syn za noc mnohokrát vzbudí, pak po ránu rozhodně nejsem zrovna nejhodnější a nejmilejší. Může se stát, že řeknu manželce něco drsného a budu netrpělivý, přestože mi vůbec nic neudělala.

Pořádný spánek dělá divy

Známé rčení, že spánek je nejlepší lék, můžeme vztáhnout i na partnerský vztah. A tak se dá říci, že spánkem se můžeme dopracovat k lepšímu partnerskému vztahu. Vyčleněním času na odpočinek a spánek lze zlepšit podmínky pro hezčí chování. Díky tomu dokážeme sobě i partnerovi přichystat lepší půdu pro to, co živí dobrý vztah: uvážlivost, zájem, ohleduplnost, péči, humor, laskavost atd.

Někteří významní sportovci přistupují k potřebě spánku radikálně. Christiano Roaldo, který byl několikrát zvolen nejlepším fotbalistou světa, například trvá na tom, že musí každý den spát deset hodin. Ne že by snad Ronaldo hrál fotbal lépe jen kvůli dostatečnému spánu, avšak i my se díky spánku budeme lépe soustředit a zlepšovat.

Zkuste se zamyslet nad otázkami:

  • Proč se nechovám hezky?
  • Co se mi nedaří, když se nechovám hezky?
  • Co mi pomůže, abych se choval lépe?
  • Co mohu udělat pro to, aby se můj partner choval lépe?

Partnerský vztah je bitevním polem i rajskou zahradou, skládkou i hřištěm, pouští i oázou, je tím nejhorším i tím nejlepším. Partnerský vztah je zemí, která existuje jen mezi dvěma lidmi, v níž lze nalézt dechberoucí krásu i suchopárné oblasti. V některých obdobích je zde teplo a krásně, avšak jindy tu panuje krutá zima. Jsou v ní hory, které je potřeba zdolat, ale i zajímavé ostrovy. Další inspiraci pro péči o vztah najdeme v knize Mattiase Stoelena Due.

Stoelen Due, Mattias: Pečujte o svůj vztah … dokud se ještě máte rádi. Portál, 2018.

Autor: Stoelen Due, Mattias  |  Štítky: partnerský vztah, potřeby  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články