Co dělat, abychom si udrželi vztah

9.4.2018

Co dělat, abychom si udrželi vztah Známý psycholog Jeroným Klimeš v mnoha rozhovorech a ve svých knihách hovoří o zákonitostech partnerských vztahů. Svá tvrzení dokládá statistickými údaji i mnohaletými zkušenostmi. Vybíráme nejdůležitější závěry, které mohou podpořit informovanost o faktech, jež bychom neměli podceňovat

Přitažlivé síly mají být silnější než síly odpudivé

Partnerský vztah odedávna držely pohromadě především děti a ekonomické vztahy. Ekonomické vztahy se oslabily, ženy si vydělávají a jsou soběstačné. Existenční závislost znamená, že úspěch či neúspěch jednoho je úspěchem či neúspěchem druhého. Čím víc jsou partneři na sobě existenčně nezávislí a mohou fungovat odděleně, mají tendenci mezi sebou soupeřit a také se rozvádět, dokonce i přesto, že je spojují společné děti.

Příjemné city a láska jsou podle Dr. Klimeše pouze evolučním bonusem, ale pevnosti vztahu nepřidají. Víra v nekončící citovou a romantickou lásku je pouhou iluzí. Je prokázáno, že citová láska bez reprodukce má omezenou trvanlivost, například poločas rozpadu vztahů, kdy partneři spolu jen bydlí a nemají děti, jsou čtyři roky. Přitom si společně pořizují hypotéky na třicet let…

„Nereprodukční vztahy mají sklon se přechodit a samovolně se rozpadat. Zatímco každé dítě zvyšuje stabilitu vztahu o deset let. Když dnes lidé mají jedno nebo dvě děti, zákonitě pak po letech přicházejí rozvody,“ tvrdí Jeroným Klimeš a doporučuje: Pokud chceme spolu s partnerem zestárnout, je dobré mít děti tři až čtyři.“

Ze slabých vlivů, držících vztah pohromadě je nejsilnější víra, sňatek a sdílení společné domácnosti. Přičemž pozitivní vliv manželské smlouvy je měřitelný. Statistiky ukazují, že má sílu přibližně jako jedno dítě.

Místo, aby si partneři uvědomili: „Pozor, oslabily síly, které nás měly chránit. Náš vztah už visí jen na vrtkavých a přelétavých citech. Musíme být stonásob opatrní" – jedou podle pravidla: “Nevaž se, odvaž se“, „Říkej, co momentálně cítíš“, „Nevěra je dobrá zábava“.  Sňatek, za nímž stojí přitažlivé síly, lidé zvažují často celé roky, protože je to rozhodnutí na celý život, rozvedeni bývají do pár měsíců.

Dodržovat vztahovou kázeň

Co by tedy partneři měli dělat, aby si vztah udrželi? “Když si koupíte auto a čtyři roky ho neudržujete, divíte se, že ho můžete hodit do šrotu? S partnerskými vztahy je to stejné. Partneři musí dodržovat vztahovou kázeň,“ prohlašuje Dr. Klimeš. To znamená „sekat latinu“, nepouštět si pusu na špacír, neprovokovat a nedeptat, plnit sliby, prostě jak říká svatební slib – zachovat si lásku, úctu a věrnost.

Základní zásady jsou:

  • Chovám se k partnerovi a dětem lépe, než k cizím lidem
  • Nedělám věci, o kterých dopředu vím, že s nimi partner nebude souhlasit
  • Bolest mého partnera je mojí bolestí

„ I když jsou to většinou muži, kdo opomíjejí vztahovou kázeň, právě oni rozchody hůře snášejí. Většinou jsou rozvedeni jen papírově, ale mentálně jim to moc nejde,“ konstatuje Jeroným Klimeš a slova dokládá příběhy ze své praxe.

Vztahy potřebují čas

Když se zeptáte lidí, co je pro ně v životě nejdůležitější, řeknou vám: rodina, děti, vztahy... Zeptejte se jich pak: Kolik vy s tou svou nejcennější rodinou trávíte denně času? Oni říkají: „No, to je špatný. Tak půl hodiny, hodinu, když se vrátím z práce.“ To je paradox – rodina je pro ně to nejdražší, ale oni pro ni nic nedělají, dokud jim neshoří. Lidi nevyvádějí nejvíc, když jim vykradou barák, ale když je opustí partner. Vyvádějí naprosto pochopitelně, protože jim umírá to nejcennější, co v životě mají, ale tím spíš je otázkou, proč s tím nejdražším, co mají, nezacházejí jako s rodinným stříbrem.

Jeroným Klimeš: Křesťanství, vztahy a sex. Na útěku od sebe k tobě a od tebe k sobě. Novela Bohemica 2016. 

 

Autor: Klimeš, Jeroným  |  Štítky: vztahy, zákonitosti v manželství, čas, manželské soužití, manželství – záchrana  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému