Manželský slib anglicky a španělsky

23.1.2017

Manželský slib anglicky a španělsky Snoubencům, kteří se chtějí brát v cizině a nebo si budou brát cizince, se může hodit anglický a španělský manželský slib – Wedding Vows. Můžete si jej porovnat s českým ekvivalentem a promýšlet každé slovo, za kterým by manželé měli stát.

Způsoby provedení slibu 
1. Po částech – opakování po knězi. 
2. Z paměti. 
3. Souhlasem – kněz se ptá na jednotlivé části slibu, ženich a nevěsta odpovídají "ano". 

Wedding Vows in English (A ) 

The groom says: 
I (...), take you (...) to be my wife. I promise to be true to you in good times and in bad, in sickness and in health. I will love you and honor you all the days of my life. 
The bride says: 
I (...), take you (...) to be my husband. I promise to be true to you in good times and in bad, in sickness and in health. I will love you and honor you all the days of my life. 

Wedding Vows in English (B) 

The groom says: 
I (...), take you (...) for my lawful wife, to have and to hold, from this day forward, for better, for worse, for richer, for poorer, in sickness and in health, until death do us part. 
The bride says: 
I (...), take you (...) for my lawful husband, to have and to hold, from this day forward, for better, for worse, for richer, for poorer, in sickness and in health, until death do us part. 

Wedding Vows in English (C) 

The groom says: 

In the name of God, I (...) take you (...) to be my wife, to have and to hold from this day forward, for better, for worse, for richer, for poorer, in sickness and in health, to love and to cherish, until we are parted by death. This is my solemn vow. 
The bride says: 
In the name of God, I (...) take you (...) to be my husband, to have and to hold from this day forward, for better, for worse, for richer, for poorer, in sickness and in health, to love and to cherish, until we are parted by death. This is my solemn vow. 

Wedding Vows in Spanish (A)

El novio dice: Yo (...) te acepto a ti (...) como mi esposa y prometo serte fiel en lo próspero y en lo adverso, en la salud y en la enfermedad, y amarte y respetarte todos los días de mi vida.

La novia dice: Yo (...) te acepto a ti (...) como mi esposo y prometo serte fiel en lo próspero y en lo adverso, en la salud y en la enfermedad, y amarte y respetarte todos los días de mi vida.

Wedding Vows in Spanish (B)

El novio dice: Yo (...) te quiero a ti (...) como esposa y me entrego a ti, y prometo serte fiel en las alegrías y en las penas, en la salud y en la enfermedad, todos los días de mi vida.

La novia dice: Yo (...) te quiero a ti (...) como esposo y me entrego a ti, y prometo serte fiel en las alegrías y en las penas, en la salud y en la enfermedad, todos los días de mi vida. 

 

Štítky: manželský slib, Svatební obřad  
Sekce: Svatební obřady   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články