Jsme zodpovědní za tvář svého partnera

12.6.2023

Jsme zodpovědní za tvář svého partnera Ve vztahu dvou lidí, v manželství, v partnerství i v přátelství, mohu způsobit, že ten druhý poroste, rozkvete. V setkávání s druhými, odkryjeme nejen to, jací jsme, ale i jeden ve druhém tvoříme něco nového, co zde předtím nebylo a teď je.

To, že přijímám druhého člověka takového, jaký je, dávám mu prostor, aby byl a byl v plnosti sám sebou. Pokud vidím jeho dobrou vlastnost, pojmenuji ji a vyslovím, tak buduji nejen vztah, ale potvrzuji i jeho já. V našich silách je mnohé. Jsme zodpovědní za tváře svých blízkých, svých přátel.

Jsme spolutvůrci natolik, nakolik dáváme druhým šance, aby byli. V manželství stejně jako v přátelství jsme zodpovědní za tvář svého partnera, přítele a naopak.

Známe z mnoha pohádek, jak se láskou promění ošklivé káčátko v labuť, ta pochopí, kým je a stane se nejhezčí labutí. Spící Růženku probudí polibek prince. G.B. Shaw vyjadřuje totéž v Pygmalionu, kde rozdíl mezi dámou a pouliční květinářkou není v tom, jak se chová ona, ale jak se lidé chovají k ní.

Slovo je tvůrčí ale také destruktivní

Slovem můžeme ustřihnout poupě, ponížit, nechat uschnout, co by jinak vyrostlo, slovem mohu zranit, zabít… Slovem můžeme tvořit nové světy, nechat vyrůst krásu v člověku, ale také zastavit člověka v běhu, zmrazit jej na dlouhé roky nebo i na celý život.

Slovy Malého prince: „Jsi zodpovědný za to, co jsi k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svoji růži…“

Každý jsme zároveň hlínou i sochařem, zejména se svými nejbližšími tvoříme jeden druhého. V tom tkví krása a plnost života, který je pro nás darem.

Z knihy Marka Váchy: Láska tvoří krásu

(rk)

Autor: Vácha, Marek  |  Štítky: krása, láska, růst, vztahy, zodpovědnost  
Sekce: Povzbuzení | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články