Láska vidí ještě neotevřené dary

22.5.2023

Láska vidí ještě neotevřené dary Marek Vácha ve své knížce Láska tvoří krásu zve k tomu, abychom se na druhé pokoušeli dívat tak, jak je vidí Bůh. Láska vidí ještě neotevřené dary, vidí něco, co ještě není, co ale může být, co je v rejstříku jejích možností, láska tyto možnosti tvoří.

Kéž bychom mohli vidět, jak snoubenci vidí jeden druhého. Vidí jinou realitu než my. Žijí v jinak barevném vesmíru. Nebesa vypravují o kráse jednoho druhému. Ve chvíli slibu na tisícinu vteřiny zahlédnou, jako klíčovou dírkou, krátkým zábleskem, jak vidí člověka Bůh, jak ho vidí stále, tak se na chviličku dívají jeden na druhého jako jedinou existující duši ve vesmíru. Bůh nikoli jako přísný soudce, nýbrž jako umělec, který se dívá, užasle, na své nejlepší dílo, které se opravdu povedlo, s nadšením, jako by ještě sám nevěřil, že se mu to takto zdařilo.

Láska odkrývá něco, co ještě neexistuje, co teprve jen může být

Viktor Emanuel Frankl tomu dal impuls: Na rozdíl od svědomí, které odhaluje něco, co „má být“, láska odkrývá něco, co ještě neexistuje, co teprve jen může být. Láska nazírá a odhaluje možné hodnoty milovaného „ty“. I ona anticipuje něco ve svém duchovním nazírání, to, co konkrétní osoba, milovaná bytost, může v sobě skrývat – svoje ještě nerealizované personální možnosti. Láska odhaluje něco, co ještě neexistuje, co ještě není, ale co může být. To znamená: budu-li se na tebe dívat v lásce, uvidím všechny tvoje možnosti, uvidím tě takovou, jakou tě vidí Bůh, uvidím v tobě všechno tvoje zlato, které ještě není, ale může být, všechno to, kým bys mohla být, k čemu jsi stvořena, život, který ještě není, ale který jednou dáš v duchovní i v tělesné rovině.

Totéž platí nejen mezi snoubenci, nýbrž i mezi libovolnými lidmi. Přátelství tvoří možnosti. V pravém přátelství lidé společně tvoří, společně hledají, jak se stát dobrými. Přátelé učiní člověka jiným, než je. Vztah dvou lidí, v rámci přátelství, snoubenectví nebo manželství, nejenže pomáhá odkrývat zlato již ukryté v nitru duše, přátelství, snoubenectví nebo manželství to zlato také vytváří. Proto je přátelství tak důležité!

Není ani tak důležité, jací ti dva mladí lidé jsou, když vstupují do manželství, důležité je, jakými chtějí být, kým se chtějí stát, jak smělé světy jsou ochotni tvořit, jak moc a do jakých výšin jsou ochotni vytáhnout odvážnou architekturu, jak moc chtějí proměnit jeden druhého k obrazu Božímu. K žádnému jinému. Každé manželství je umění architektury.

Marek VáchaLáska tvoří krásu. Nakladatelství Cesta

Autor: Vácha, Marek  |  Štítky: krása, láska, přátelství, růst  
Sekce: Svatba | Život v manželství | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články