Trpělivost přijímá nedokonalost partnera

21.11.2022

Trpělivost přijímá nedokonalost partnera Každé manželství je spojené s čekáním. Někdy čekáme léta, než si jeden z partnerů osvojí určitou podobu lásky, někdy musíme počkat dvacet minut, než si manželka v obchodě vyzkouší nové šaty. Čekání ale není totéž co trpělivost. Gary Chapman považuje trpělivost za jednu ze sedmi podob lásky.

Stane-li se nám v manželství láska životním stylem, pak jeden z partnerů nepřechází netrpělivě sem a tam a neobrací se na druhého slovy: „Nechápu. Proč ti to vždycky tak dlouho trvá.“ Trpělivost může o změnu požádat, ale nesmí se jí dožadovat. Pokud změna nenastává, trpělivost přijímá nedokonalost životního partnera.Trpělivost může o změnu požádat, ale nesmí se jí dožadovat. Pokud změna nenastává, trpělivost přijímá nedokonalost životního partnera.

Jeden manžel mi řekl: Přál bych si, aby manželka vždy zavřela zásuvky, když si z nich vezme, co potřebuje. Po dvou letech mi ale došlo, že jí chybí gen zavírání šuplíků. Tehdy jsem pochopil, že je na mně, abych za zavírání šuplíků přejal zodpovědnost.“

Trpělivost snáší nedokonalosti druhých. Trpělivost lidi neomlouvá, ale připomíná nám, že očekávat od druhých dokonalost není příliš rozumné. Manželství – to je neustálý proces růstu. U každého páru se vyskytují určité charakterové rysy, jež druhému vadí, stejně jako zjevné slabosti, jimiž si partneři navzájem ubližují. Jsme-li trpěliví, můžeme mluvit o tom, co nám vadí, a můžeme druhého požádat, aby se změnil. Pokud se ale partner nezmění, pak se učíme raději ho doplňovat než odsuzovat. Doufáme, že se druhý změní, toužíme po této změně, nicméně milujeme-li, nejsme na této změně závislí. Láska není závislá na tom, zda se náš partner změní.

Gary ChapmanSedm podob lásky. Nakladatelství Návrat domů.

Autor: Chapman, Gary  |  Štítky: láska v manželství, přijetí, slabosti, trpělivost  
Sekce: Krize v manželství | Láska   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články