Zralý pár je jako světlo

12.10.2023

Zralý pár je jako světlo Je krásné, když jsou mladí v kontaktu se starými. Mladý pár je jako oheň – je pohlcený láskou. Starý pár je jako světlo, protože prožil lásku. Ví, že je třeba tří věcí, aby manželská láska přežívala stále dál: modlitby, odpuštění a přijetí odlišnosti druhého. A když se spojí světlo a oheň…

V pokročilém věku už vás nespojuje sex, nebo jen trochu. Spojuje vás něco nepochopitelného, čemu se říká láska. Prožíváte nádhernou něhu. Je to něžnost dvou bytostí, které se hluboce milují, které milují na sobě navzájem to nejlepší, které už se dávno smířily se svými odlišnostmi.

Znám páry starých mrzutých babek a letitých otravů… Ale žijí spolu, smířili se s tím, že ten druhý je nesnesitelně nudný, že ta druhá je morous. Je to život, v němž je všechno pohromadě – dobré vlastnosti, nedostatky, peníze, dům, pole, krávy a prasata, je to život plný drsných, až strašlivých okamžiků. Ale pokud převládá láska, pak to končí vítězně.

Jsi krásný zevnitř

Ano, i ty zestárneš. Přijdeš o zuby. Budeš mít protézu. Zdeformují se ti ruce. Uvědom si, že k tomu určitě dojde. A až se to stane, pokud máš děti a vnoučata, vzpomeneš si na lásku, kterou jsi zasel. To je na rodině to krásné. Je nejmenší a největší, nejstarší i nejmladší buňkou. Uchovávej si největší oporu své existence: svou rodinu. A ukaž vnoučatům obrázky z vaší svatby. Byli jste tak krásní! Uvidí tu krásu ve vašich očích. 

Žiješ ve společnosti, kde se k tomu, aby se vychválila značka sýra nebo kyselých okurek, vystavují prsa či hýždě osmnáctileté holky. No, na plakát se přece nebudou dávat přednosti osmdesátileté ženy… protože by ten sýr nikdo nejedl! Říkám to žertovnou formou, abych dal najevo, že tělo starého člověka je navzdory všemu krásné. Je nádherné, protože ta krása jde zevnitř, obrovská krása.

Viděl jsem jednou v parku dva staré lidi – seděli na lavičce a bylo jim určitě dost přes osmdesát. Drželi se za ruce, dívali se na sebe a měli se rádi, že to ani víc nešlo. Člověk by řekl, že to jsou nějací šestnáctiletí pulci, zkrátka bylo to fantastické. Byli nádherní a jejich krása vyzařovala zevnitř! Protože se milovali ze všech sil. Kolikrát jsem viděl, že stařík zemřel, když ta jeho odešla do věčných lovišť. A v následujícím dni nebo následující hodině staré srdce nevydrželo, že je jeho druhá polovina pryč. Je to dárek od Boha. Chtěli být zase pohromadě. Ten druhý už neměl chuť žít. No, a když měli za sebou šedesát let společného života, mohli zas vyrazit spolu na další cestu.

Láska je boj

Všem zamilovaným na světě, mladým i starým i těm, co ještě zamilovaní nejsou, a budoucím zamilovaným chci ještě povědět, že láska je něco výjimečného, ale křehkého. A je zapotřebí mít šílenou trpělivost, aby se láska udržela. Kdo by to mohl potvrdit spíš než staří lidé? Staří dinosauři řeknou, jak dlouho, jestli třicet, čtyřicet, padesát let nebo i víc pěstovali ohromnou trpělivost vůči svému partnerovi. Žít spolu, to je dlouhý boj. Když mě dva staříci požádají, abych požehnal jejich čtyřiceti či padesáti letům lásky, učiním tak s velkými sympatiemi:

„Žehnám tu dvěma bojovníkům, což jste vy. Máte za sebou pěknou dřinu. Vaše srdce si však dokázala uchovat věčné mládí. Žehnám vašim mladým srdcím. Dokázala uchovat vaši mladickou svěžest uprostřed bouří i za zářícího slunce. Díky, že jste byli svědky, kteří vnášejí světlo a teplo do našeho světa.“

Guy Gilbert: Partnerství. Jak uspět ve velkém dobrodružství lásky. Portál 2013.

Autor: Gilbert, Guy  |  Štítky: láska v manželství, partnerský vztah, stárnutí, věrnost  
Sekce: Povzbuzení | Věrnost   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články