Všichni stavíme na ramenou našich předků

8.5.2023

Všichni stavíme na ramenou našich předků Jediná odpověď na otázku, čím se odvděčit za rodičovskou podporu dětí nebo vnoučat, je: ničím. Jako rodiče či prarodiče bychom nikdy neměli očekávat, že z naší podpory vyplyne víc náklonnosti, lásky nebo práv, i když je to pro nás někdy těžké. Tohle je prostě jednosměrná ulice. Je ale v pořádku něco vložit a nikdy za to nic nedostat zpátky?

Energie musí proudit od starší generace k mladší

Fontána di Trevi v Římě je krásnou metaforou pro „dávání“ nastupující generaci. Protože tak jako voda ve slavné fontáně teče odshora dolů, i naše energie neustále proudí od starší generace k mladší. To, co my předáváme dětem, ony předávají dál svým dětem a ty opět další generaci. To, že jedna generace něco dává generaci následující, je jediný vztah, který nepotřebuje žádné vyrovnávání. Ve vztahu mezi prarodiči, rodiči a dětmi se bude vždy více dávat, než se na konci vrátí. Tak to má, přímo musí být. Energie proudí vždy k mladší generaci. Můžeme doufat, že tato generace svou energii předá zas dál, další generaci. Není to krásná myšlenka? Čím víc lásky a podpory vnoučata dostanou, tím lépe ve světě obstojí a pozitivní sílu předají dál do svého světa.

Nechme svoji energii proudit k dalším generacím

Jasně to uvidíme, když zažijeme na vlastní kůži opačný příklad. Skoro všichni to znají, když se na ně hrnou výčitky nebo je cítí v každé větě: „Děláš toho pro mě málo. Měla by ses o mé víc starat.“ Moje babička ode mě očekávala víc pozornosti. Mě samotnou zaměstnávalo mnoho témat: tři děti, studium, domácnost atd. Ale bylo pro mě důležité babičce občas zavolat. Její neustálé výčitky, někdy vyslovené hlasitě, někdy schované v jejích nářcích, mi volání stále víc ztěžovaly, a tak jsem jí telefonovala stále vzácněji. Časem jsem to pak dělala už jen s nechutí, protože se to prostě sluší a patří. Není to škoda?

Přitom mohlo být všechno úplně jinak. Jaké by to bylo, kdyby babička vyjádřila radost a uznání, že její vnučka život tak dobře zvládá?

Základ vztahu vychází od starší generace. A nevzniká tam žádný dluh. My všichni stavíme na ramenou našich předků a měli jsme z nich prospěch, teď je na čase nechat naši energii proudit k dalším generacím.

Gundi Mayer-Rönne, Carina Manutschieri: Nová role: Babička. Veselý, uvolněný a respektující vztah k vnoučatům. Portál, 2023.

Autoři: Manutscheri, Carina, Mayer-Rönne; Gundi  |  Štítky: prarodiče, rodiče, růst, vztahy  
Sekce: Povzbuzení | Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články