Sbírka skleněných kuliček

3.5.2021

Sbírka skleněných kuliček Jak budujeme důvěru se svými partnery? John Gottman zjistil, že důvěra se buduje po kratičkých chvilkách, které označuje jako okamžiky „posuvných dveří“. V kterékoli interakci existuje možnost navázání spojení se svým partnerem, nebo odvrácení se od něho. Brené Brownová zase hovoří o sbírce skleněných kuliček.

 
 
Budování důvěry

V článku Větší dobro uvádí John Gottman příklad ze svého vlastního vztahu: Jednou večer jsem opravdu moc chtěl dočíst detektivku, kterou jsem měl rozečtenou. Myslel jsem si, že vím, kdo je vrah, ale nemohl jsem se dočkat, až se o tom přesvědčím. V jednu chvíli toho večera jsem odložil román na noční stolek a šel do koupelny.

Když jsem míjel zrcadlo, uviděl jsem v něm manželčin obličej. Vypadala smutně a česala si kartáčem vlasy. Byl to okamžik posuvných dveří.

Měl jsem na vybranou. Mohl jsem vyklouznout z koupelny a pomyslet si: Dnes večer se jejím smutkem zabývat nechci; chci si dočíst ten román. Protože však jsem citlivý badatel v oblasti vztahů, rozhodl jsem se pro něco jiného. Vzal jsem jí kartáč z ruky a zeptal se jí: „Co se děje, miláčku?“ A ona mi řekla, proč je smutná. V tu chvíli jsem budoval důvěru; byl jsem jí k dispozici. Navázal jsem s ní spojení, místo abych si vybral myslet jenom na to, co jsem chtěl sám. Právě to jsou ty okamžiky, o kterých jsme zjistili, že budují důvěru. Jeden takový okamžik moc důležitý není, ale pokud se vždycky rozhodnete odvrátit se, důvěra ve vztahu – velmi postupně a velice pozvolna slábne.

Prožitky zrady

Podobně jako důvěra i většina prožitků zrady vzniká postupně. Velké zrady přicházejí po období ztráty zájmu a pomalého podrývání důvěry. Slovo zrada evokuje pomlouvání, lhaní, vyzrazení tajemství, chvíle, kdy nám druzí nedají přednost před ostatními. Ale zrada má i jiné podoby, ve výzkumu Brené Brownové nejčastěji figurovala zrada ve formě pasivity a nezájmu. Když se o nás lidé, které máme rádi, přestanou zajímat, přestanou nám věnovat pozornost, přestanou do vztahu s námi investovat a přestanou o něj bojovat, důvěra se začne vytrácet a místo ní se vkrádá bolest.

Důvěra je výsledek zranitelnosti, který roste v průběhu doby a vyžaduje práci a pozornost a plné zapojení. Důvěra není velké gesto, je to zvětšující se sbírka skleněných kuliček.

Brené BrownováSíla zranitelnosti. Nakl. Návrat domů a John Gottman: Greather good, viz https://greatergood.berkeley.edu/tag/john+gottman 

Autoři: Brownová, Brené, Gottman, John M.  |  Štítky: bolest, důvěra, pocity  
Sekce: Povzbuzení | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články