Otázky lásky

28.12.2020

Otázky lásky Dobrou inspirací pro manžele, kteří by rádi obnovili nebo posílili důvěru a blízkost ve svém vztahu, je dotazník tvořený 36 otázkami. V médiích a populární literatuře je běžně označovaný jako „otázky pro zamilování se“ nebo „otázky lásky“, i když v sobě nenese ani slovo o lásce, zamilovanosti nebo jiných něžnostech.

Dotazník se stal součástí vědecké studie týmu Arthura Arona z roku 1997, která se zabývala studiem toho, jak vznikají mezilidské vztahy. Vědci sestavili 36 otázek (nejen) pro dvojice a jejich cílem bylo navodit mezi lidmi, kteří se právě setkali „pocit vzájemné důvěry a blízkosti. 

Někteří autoři dotazník následně použili pro navázání nebo prohloubení romantického vztahu. Například Mandy Catronová ho otevřela na svém mobilním telefonu a díky jejímu článku pro NYTimes to po ní udělaly statisíce dalších lidí.

Podle mobilní aplikace Mandy Catronové přeložili otázky do češtiny Pavel Kasík a David Voženílek. Můžete si je také stáhnout v PDF. Otázky jsou ve třech blocích po dvanácti a postupně jdou víc do hloubky. 

Nejde tolik o to, aby bylo zodpovězeno všech 36 otázek a aby to byly právě tyhle. Můžete si vymyslet otázky vlastní, jen by měly postupně gradovat a být čím dál osobnější. Nezapomeňte na otázky, které budují vztah, kde se druhého ptáte na to, co máte oba společného nebo na to, co si myslí o vašem vztahu.

Novější výzkumy ukazují, že jsou důležité i reakce a reflexe partnera na vaše odpovědi a naopak.

Některé z otázek:
  • 5.         Kdy sis naposledy sám/sama pro sebe zpíval/a? A kdy před někým jiným?
  • 8.         Vyjmenuj tři věci, které se ti zdá, že máte s tvým partnerem společné.
  • 9.         Za co ve svém životě jsi nejvíc vděčný/á?
  • 2.         Je něco, co už dlouho toužíš udělat? Proč jsi to ještě neudělal/a?
  • 7.         Kdybys věděl/a, že za rok náhle zemřeš, změnil/a bys něco na svém životě? Proč?
  • 10.       Řekni svému partnerovi něco, co ti na něm přijde pozitivní, načež on udělá to samé. Prostřídejte se, dokud každý neřekne 5 pozitivních vlastností.
  • 10.       Tvůj domov, kde se nachází i veškerý tvůj majetek, začne hořet. Poté, co zachráníš své blízké a domácí mazlíčky, máš čas na to vrátit se už jen pro jednu jedinou věc. Jaká by to byla? A proč?
  • 11.       Ze všech členů tvojí rodiny, čí smrt by tě nejvíc zasáhla? Proč?
  • 12.       Sdílej nějaký svůj osobní problém a požádej partnera o radu, jak by ho řešil/a on/ona. Zároveň ho/ji požádej, aby reflektoval/a, jaké podle něj/ní máš z tohoto problému pocity.

Bonusový úkol:

Beze slova se dívejte jeden druhému do očí po dobu čtyř minut...

Zdroj: Pavel Kasík, David Voženílek: Láska v laboratoři.

Štítky: komunikace, láska v manželství, partnerský vztah  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články