Odpuštění ve svých dětech zabíjejí mámy na dětském pískovišti

6.11.2023

Odpuštění ve svých dětech zabíjejí mámy na dětském pískovišti Mediátor a manželský konzultant Jan Zajíček má zkušenost s tím, jak může výchova dětí negativně ovlivnit budoucí vztah manželů. Ukazuje, co se děje se vztahem, kde se neodpouští, ale hlavně pomáhá najít cestu, která vede ke skutečnému odpuštění a k obnovené rovnocennosti.

Lidé se kterými pracuje mu vyprávějí o svých raných zkušenostech, které v nich zablokovaly cestu k odpouštění. "Mnohdy vidím že odpuštění ve svých dětech zabíjejí mámy na dětském pískovišti. Dojde ke konfliktu, jedno dítě nasype druhému lopatičku písku do vlasů, druhé ho majzne bagrem. Máma není soustředěná na děti, vidí jen ten bagr, bafne dítě za ruku a řekne: „A teď se mu omluvíš! A oběť se omlouvá agresorovi. Člověk prožije ponížení, protože dělá něco, co nechce udělat, ale musí to udělat, protože je k tomu donucen. Mnohdy si v sobě řekne: Já takové pocity nechci prožívat, nechci se takhle ponižovat! Důsledky pro partnerský vztah jsou zásadní.

Bez odpuštění má každý vztah poločas rozpadu

Co se děje ve vztahu, kde se neodpouští? Jan Zajíček hovoří o tom, že existuje něco jako poločas rozpadu. Každý z nás má sklenici, nádobu toho, co vydrží. Každým ublížením nám do té sklenice kápne. Je jedno, jak je sklenice velká, je pouze otázkou času, kdy bude plná, pokud si neodpouštíme.

Když mám sklenici skoro prázdnou, jsem velkorysý, dokážu se tomu, co se stalo, zasmát. Lehce se přes ublížení přenesu. Pokud začne hladina ublížení stoupat a nedochází k odpuštění v rané fázi, humor nás přechází. Ztrácíme nadhled a schopnost být tolerantní k chybám protějšku. Pak začíná narůstat nevole a averze. Vztah se nedá proměnit. 

Pouze rovnocenní parteři prožívají blízkost

"Kvalita vztahu je přímo úměrná kvalitě odpuštění," je přesvědčený Jan Zajíček. Pokud odpuštění neproběhne od srdce k srdci, ale pouze slovně, neprožíváme blízkost, vztahově odpuštění neproběhlo, nedošlo k nápravě kvality vztahu, nejsme v rovnocennosti. Provinilec bojuje o svoji rovnocennost, a tak je vztah v podstatě soupeřící. Úkolem soupeřů je se milovat, nebo vítězit. V momentě, kdy se rozpojí rovnocennost, nic nefunguje. 

Pouze rovnocenní partneři prožívají maximální blízkost. Pouze v rovnocennosti jsme schopni žít respekt, úctu a lásku.

Více se dozvíte v semináři Jana Zajíčka: Výzvy, vztahy, odpuštění.

Autor: Zajíček, Jan  |  Štítky: boj, odpuštění, partnerský vztah, respekt, úcta  
Sekce: Rodina s dětmi | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články