Odpuštění je znakem pravé lásky

9.6.2022

Odpuštění je znakem pravé lásky Když člověk vstupuje do nějakého společenství a neví, že tam vstupuje proto, aby se učil odpouštět a aby i jemu bylo sedmasedmdesátkrát odpuštěno – bude zklamán.

Mnoho rozvodů pravděpodobně pramení z toho, že si většina snoubenců neuvědomuje, že manželství je bezpochyby místo, kde člověk dává i přijímá nejvíce odpuštění. Mnozí si naopak představují, že „láska, to je nemuset nikdy říci, že něčeho lituji." Když se objeví první důvody ke stížnostem – a ty se dříve či později objeví právě proto, že se máme rádi, a tudíž jsme zranitelní, – manželé začnou předstírat, že se vlastně nic neděje a nakonec si myslí, že se nemilují.

Odpuštění není nezdar lásky, ale jeho pravý opak: je to znak pravé lásky. Když se jeden kněz díval na staré manžele procházející se ruku v ruce, užasle zvolal: „Láska, která trvá tak dlouho, znamená mnohasetkrát si navzájem odpustit!"

Podle Christine Ponsardové: Víra v rodině. Kostelní Vydří, 2008. Zveřejněno s laskavým svolením Karmelitánského nakladatelství.

Autor: Ponsardová, Ch.  |  Štítky: odpuštění, manželství, povzbuzení  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články