Neboj se opustit svůj přístav

18.6.2020

Neboj se opustit svůj přístav Rodina je pro židovství a křesťanství cosi posvátného, základ všeho. Existuje ale jediný důvod, velmi závažný, pro který svou rodinu opustíš a pro který ji musíš opustit, slyšíš, musíš – když založíš tu svoji.

Ten text znáš zpaměti: Proto muž opustí otce i matku a přilne ke své ženě a ti dva budou jedno tělo. Jsou křižovatky, kdy tě čeká ještě závažnější volba, než poslouchat dobře míněné rady rodičů a jejich dobře míněné zásahy do tvého života. Naši rodiče asi nemohou jinak, starali se o nás od narození a všechny ty věci jsou pořád v nich, starosti, výchova, vstávání v noci, ježdění na pohotovost, konejšení, chození s tebou v náruči, když jsi měl horečku, nezměřitelná láska a nekonečná trpělivost s tebou. Teď možná už trochu přehlédli, že jsi dospělý a že vstupuješ sám do dobrodružství manželství.

Neboj se opustit otce i matku i prarodiče i sám sebe, neboj se opustit svůj přístav a vyježděné cestičky a pohodlí a teplá jídla a neboj se přilnout ke své ženě a být s ní jedna duše a jedno tělo. A ano, když v konfliktu budeš váhat mezi moudrými radami rodičů a svojí manželkou, vždycky vol manželku, tečka. V peřejích několika let začnete tvořit vaši vlastní sochu a bude to taková jízda, že Ti možná občas nezbude čas na teplá jídla, no a co.

Marek Vácha: Nevyžádané rady mládeži, nakladatelství Cesta.

Autor: Vácha, Marek  |  Štítky: dobrodružství, manželství, rodiče, vztahy  
Sekce: Povzbuzení | Rodina s dětmi | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články