Advent ve znamení naslouchání

7.12.2023

Advent ve znamení naslouchání Když se manželství vydaří, manželé shodně uvádějí, že k dobrému vzájemnému vztahu přispěly jejich rozhovory. Podle známého psychologa Jara Křivohlavého stojí za to se zamyslet nad tím, zda a jak umíme naslouchat. Svou knížku Povídej – naslouchám, uzavírá názorným příběhem.

Byl jsem pozván na návštěvu. Pozorná hostitelka si byla vědoma toho, že sbližování u stolu je umocněno tím, že se stolovníkům předloží něco dobrého k jídlu a pití. Podávala čaj a zákusky. Ve chvíli, kdy dolévala čaj, neustále mluvila a mluvila. Žila zřejmě v domnění, že můj hrnek je prázdný, a nevšimla si, že v něm mám ještě přes polovinu nedopitého čaje. A tak se stalo, že při dolévání stále mluvila, lila a lila – a hrnek přetékal a přetékal...

Příhoda mi napověděla něco o mých vlastních rozhovorech s druhými lidmi. Kolikrát jsem byl podoben této hostitelce. Myslel jsem to dobře. Mluvil jsem a mluvil – podobně jako ona dolévala a dolévala čaj. Nevšiml jsem si však, že v duši partnera není prázdno. Byl plný svých starostí, problémů, těžkostí, bolestí a nejistot. Už jsem se nedivil, že všecka má slova, všelijak dobře míněná, šla vlastně přes okraj – jako ten čaj. Rozhovor může zřejmě být účinný jen tehdy, naučíme-li se nejprve naslouchat a teprve pak s citem „dolévat“.

Protože většinou bývají hovornější ženy, uvádí Jaro Křivohlavý i malé desatero naslouchání, které dobře poslouží i hovornějším mužům.

Jaro Křivohlavý: Povídej – naslouchám, Karmelitánské nakladatelství, 2010.

Autor: Křivohlavý, Jaro  |  Štítky: komunikace, naslouchání, partnerský vztah  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články