Kdo má v mém životě přednost?

25.3.2021

Kdo má v mém životě přednost? Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky pater Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme čtvrté zastavení věnované setkání s partnerem.

Velkým nebezpečím dnešní doby je to, že nemám čas na svého partnera. Že se s ním z důvodů různých povinností míjím. Těch důvodů může být mnoho.

Člověk častokrát nemá na svého partnera čas kvůli práci. Práce mnohdy dostává přednost před tím druhým. Pro své zaměstnání nemáme čas věnovat se svému partnerovi. Když máme v práci nějaký výjimečný stav, pak klidně zůstáváme v práci i přesčas. Ve svých úvahách jsme prací velmi zaměstnáni, a tak nejsme schopni věnovat čas partnerovi. Jít s ním pravidelně do společnosti, na večeři, na procházku…, to jsou věci, pro které se nedokážeme obětovat tolik, jako pro práci, do které chodíme, nebo kterou vykonáváme.

S tím souvisí také otázka médií. Člověk, který přichází z práce, touží jen po tom, aby si mohl sednout do křesla, zapnout televizi a sedět u ní – nic nedělat. Nebo si sednout k počítači a u něj trávit čas. Kolik hodin trávíme u televize, kolik hodin trávíme u počítače, a kolik hodin trávíme s partnerem? Co mám vlastně radši?

Možná trochu překvapivě je velkým nebezpečím také rodina. Pro rodinu zapomínám na svého partnera. Ženy nemají častokrát čas na svého partnera v momentě, kdy se narodí dítě – maminka skáče jen kolem dítěte a vzájemnému vztahu nevěnuje dostatečnou energii. Muži se zase snaží zajistit dobré „hnízdo“ pro rodinu, staví po večerech a o víkendech barák a pro tuto činnost nemají čas na své partnerky. Dům je pak postavený, ale není tam koho nastěhovat, protože rodina je v rozpadu.

Čtvrté zastavení nás musí nutně vést k tomu, abychom přemýšleli, zda věnujeme dostatek času svému partnerovi. Kdo má v mém životě přednost – zaměstnavatel, práce, televize, počítač, „rodina“? Co všechno dostává přednost před tím, abych se věnoval svému partnerovi?

Pokusme se třeba stanovit si den, kdy budu se svým partnerem, kdy s ním půjdu na vycházku, do společnosti, na film, do divadla, na večeři… Muži, zkusme opouštět pohodlí obývacích pokojů, kde nám běží televize a radši jít do kuchyně pomáhat partnerce a přitom být spolu, povídat si…

Filmy dokumentující Ježíšovu křížovou cestu nám představují, jak se Maria musela prodrat k Ježíši přes zástup lidí. Ano, dostat se k partnerovi mnohdy také vyžaduje prodrat se přes mnohé další věci. Ale je třeba se k druhému dostat, s druhým být.

Uveřejněno s laskavým svolením P. Martina Sklenáře, celou křížovou cestu najdete ke stažení zde a nebo na http://masklen.webnode.cz

Autor: Sklenář, Martin  |  Štítky: Kristus, láska v manželství, modlitba  
Sekce: Manželská spiritualita | Programy | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články