Etiketa osvobozuje

22.4.2024

Etiketa osvobozuje Nedávno mě zaujal článek v časopise Rodinný život s Mistrem etikety panem Ladislavem Špačkem. Na dotaz, zda musí dodržovat etiketu i doma krásně odpověděl, že etiketa je víc než kravata nebo chování na recepci či večírku…, protože etiketa se vine jako červená nit a prostupuje naším životem dvacet čtyři hodin denně.

Etiketa může působit škrobeně a možná i svazovat, záleží ale na tom, co si pod tímto pojmem představíme. Podle pana Špačka začíná etiketa právě v rodině. Chovat se  totiž k sobě slušně v rodině znamená pěstovat vztah mezi mužem a ženou tak, aby vydržel co nejdéle. Podstatné je i to, že jsme vzory pro naše děti. Jak se k sobě manželé doma chovají, má hluboký dopad na děti samotné a na to, jaké z nich vychováme budoucí maminky a tatínky.

Nápodoba je nejsilnějším výchovným nástrojem

Pan Špaček popisuje, že spousta lidí se ho ptá, jak mají naučit děti etiketě. On je zastáncem nic dětem nevysvětlovat. To totiž často nefunguje, protože to děti nemají rády. Nejsilnějším výchovným nástrojem je nápodoba. Dítě odezírá a vnímá, jaká je v rodině atmosféra. Navíc vnímá emocemi, ne racionálně. „ Všimne si, když tatínek pohladí maminku po ruce a poděkuje jí za večeři. Dítě zaznamená, že se tatínek vrátil z práce a maminka mu dala pusu na uvítanou v předsíni. Tyto drobné emoční projevy vytvářejí v dítěti pocit bezpečí, jistoty a rodinné lásky.“

Když víme, jak se chovat, můžeme být uvolněnější

Etiketa nemusí být svazující, naopak nás může osvobozovat. Když víme, jak se chovat, můžeme být mnohem uvolněnější a naopak. Když někdo nezná pravidla, je samozřejmě nervózní. Na otázku, zda nám etiketa nekomplikuje život, přichází samozřejmá odpověď s tím, že nemůžeme ulpívat na povrchu. Svým přístupem a chováním dáváme najevo úctu k lidem kolem sebe i k prostředí, do něhož vstupujeme. Slovy sociálního psychologa Jeana Piageta : „ Inteligence je schopnost přizpůsobit se prostředí.“ A etiketa nás k tomu také vede.

Určitě stojí za to si občas položit otázku, jakými pravidly se řídím já, proč jsou pro mě důležitá a jaký dopad má mé chování na lidi kolem mne i na mé nejbližší.

Ondřej Kuběnka: Špačka do každé rodiny. Rozhovor s Ladislavem Špačkem. Rodinný život č. 1/24, s. 4-7. 

(rk)

Štítky: partnerský vztah, rodina, úcta  
Sekce: Povzbuzení | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články