Slavíte výročí svatby?

18.7.2022

Slavíte výročí svatby? Léto je podle statistik dlouhodobě nejčastějším svatebním časem. Díky tomu si mnozí manželé mohou připomenout a oslavit výročí svatby. Stojí za to se přitom ohlédnout a udělat si malou revizi svého manželství.

Už to, že si na ten jedinečný a slavnostní den vzpomeneme a navzájem se něčím drobným obdarujeme, například muž přinese ženě květinu a ona mu připraví oblíbené jídlo, je milým potěšením.

Některé páry se také vracejí „na místo činu“, tam, kde si navzájem daly svůj manželský slib. Můžeme si tak ještě víc připomenout atmosféru onoho dne, ale i to, co jsme tehdy společně začali. Zároveň je to i impulz k tomu, abychom se ohlédli a prošli si takovou malou preventivní kontrolou, jak na tom naše manželství je. Preventivní prohlídky u lékaře jsou běžné. Našim vztahům tolik pozornosti nevěnujeme.

Pokaždé si zvolili jeden druhého

Annika Telléus ve své knížce Naslouchat je umění zmiňuje: „V mládí jsem někde slyšela rozhovor se starším párem, který slavil padesát let manželství. Vyprávěli, že si každý rok udělali revizi a zvažovali, jestli spolu chtějí dál zůstávat, a až doposud se pokaždé rozhodli, že ano. Jejich uvažování mě neskutečně rozzlobilo. Když už si člověk někoho vybere, tak to platí! Dnes se na to dívám úplně jinak a říkám si, jak je krásné, že si ti dva pokaždé zvolili jeden druhého.“

Jestli si v duchu říkáte:  Pro nás jsou takovou revizí našeho vztahu Manželská setkání nebo duchovní cvičení pro manželské páry, patříte mezi vzácné výjimky. Určitě ale stojí zato věnovat v den výročí svatby čas sobě navzájem a svému manželství. Podívat se třeba společně na svatební fotografie nebo na video, které zachytilo vzácné okamžiky. Zopakovat si svatební slib a přitom si uvědomovat, jaký nový obsah pro nás má. Čím vším jsme spolu prošli a že dneska je náš vztah plnější a hezčí.

(jš)

Štítky: radost z manželství, svatba, věrnost  
Sekce: Svatba | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články