Věříte na lásku podle kuchařky?

19.9.2022

Věříte na lásku podle kuchařky? Na vylepšení lásky neexistuje kouzelné zaříkávadlo. Knihy, které radí jak v sedmi krocích dosáhnout lepšího partnerství, mohou fungovat jen pro lidi, kteří věří v lásku podle kuchařky. Touží skutečně jednat podle nějakého receptu, ale žádný zázračný recept pro každého neexistuje, protože lidé nosí v hlavě velice rozmanité podoby lásky.

Robert J. Sternberg ve své knize „Láska je příběh“ popsal pětadvacet základních typů příběhů lásky, ale množství příběhů je nekonečné a mnohé jsou směsicí několika různých typů. A zároveň člověk v sobě nenosí jen jeden příběh, ale spíš hierarchii více příběhů, které ho přitahují. Během života se příběhy mohou ještě proměňovat a i když příběh zůstane stejný, v průběhu života se píší jeho další kapitoly. Příběhy se neustále vyvíjejí.

Pohled skrze příběhy může přispět ke zlepšení vztahů

Jde o pobídku, abychom se na lásku zkusili podívat jinak a přemýšleli, jak z ní získat větší uspokojení. Zároveň je třeba mít na paměti, že láska je v partnerském vztahu důležitá, i když není jedinou zárukou jeho úspěšnosti. Významnou roli hraje také prostředí, okruh přátel, finanční zajištěnost, duchovní naplnění, společné zájmy a hodnoty.

  • Rozpoznejte vlastní hierarchii příběhů. Existuje několik možností, jak rozpoznat, k jakým příběhům tíhneme, uvědomit si jejich hierarchii, a tím sami sobě lépe porozumět.
  • Rozpoznejte hierarchii příběhů svého partnera. Zjistěte, do jaké míry se váš reálný příběh shoduje s příběhem ideálním
  • Pokuste se posílit funkční stránky svého příběhu a redukovat nefunkční.
  • Příběhy sice ovlivňují, jaké partnery si vybíráme a jak se ve vztahu chováme, ale naše vztahy a partnery neřídí. V konečném důsledku záleží na svobodné vůli člověka, jakého partnera si pro milostný vztah vybere. Příběhy mohou mít vliv na to, jak partnerské vztahy vnímáme a jak se v nich chováme, ale samotné rozhodnutí je jen na nás.
  • Příběhy se neustále píší a přepisují. Příběh člověka nekončí, příběhy svých vztahů píšeme v celém jejich průběhu. Příběh můžeme několikrát přepsat i poté, co vztah skončí. Každý příběh se může odvíjet mnoha způsoby.

Obecně se dá říci, že lidé jsou ve vztahu dlouhodobě šťastni, pokud dokážou zastávat vhodnou roli v příběhu svého partnera a partner zase hraje správnou roli v příběhu jejich. Štěstí nedokáže zaručit žádný z příběhů. Vzájemně slučitelné příběhy sice zvyšují pravděpodobnost štěstí, ale zaručit ho nemohou. Čím odlišnější jsou profily příběhů obou partnerů, tím menší je jejich spokojenost ve vztahu.

Více se dočtete v knize Roberta J. Sternberga: Láska je příběh. Nová teorie vztahů. Portál.

Autor: Sternberg, Robert J.  |  Štítky: láska v manželství, partnerský vztah, růst, svoboda  
Sekce: Čas známosti | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články