Hledáte ideálního muže či ženu?

23.5.2024

Hledáte ideálního muže či ženu? I když si to nechceme připustit, nosíme v sobě touhu po ideálním muži či ideální ženě. Svoje očekávání od partnera si uvědomujeme až ve chvíli, kdy nám něco chybí a náš protějšek se moc ideálně nechová.

Jak vidí dnešní mladí lidé ideál muže a ženy? Zpracováním názorů asi 90 párů jsme získali zajímavé poznatky. Jednotlivé skupinky mužů a žen měly za úkol nakreslit ideálního partnera, případně doplnit slovní charakteristiky žádoucích vlastností. Nešlo jen o vizuální podobu, ale o vlastnosti, které jsou důležité pro celoživotní vztah.

Ideální muž

Prvním poznatkem je, že kresby jednotlivých skupin se sobě nápadně podobají a jsou velmi výmluvné i beze slov. Ideální muž má většinou velké uši, milující srdce, v ruce kladivo, případně květinu a peníze, u pasu meč, nad hlavou žárovku, jako že mu to „myslí“, a u nohy kopací míč, na obrázku jsou často také děti.

Slovní charakteristiky pak hovoří o tom, že ideální muž by měl být statečný, mužný, zkrátka ochránce a opora. Zároveň čestný, důrazný a rozhodný, s nohama na zemi, sportovně založený a svalnatý. Na druhou stranu by měl být empatický, naslouchající, chápavý, ale i spolehlivý, zodpovědný, rodinně založený a věrný. Dále pravdomluvný, slušný a galantní gentleman. Dívky také potřebují, aby byl hezký a čistotný, zkrátka upravený. Pokud jde o peníze, měl by být štědrý a korunou všeho je přání, aby byl pozitivní pohodář, společenský, aktivní a tvořivý, aby s ním nebyla nuda.

Ideální žena

Zatímco u obrázků ideálního muže nejsou tak důležité tvary, postava ženy bývá většinou krásně tvarovaná s pořádným poprsím, v jedné ruce vařečku, ve druhé miminko a úsměv od ucha k uchu.

Mezi slovními charakteristikami mužů v našem vzorku vede smysl pro humor, zkrátka žena do nepohody, hezká, přitažlivá, sexy, která umí vařit, je milující, chápající, přiměřeně citlivá, trpělivá, vytrvalá, zdravě sebevědomá a zároveň obětavá, akceptuje partnerovy koníčky a stmeluje rodinu.

Je zajímavé, že muži uvedli o třetinu méně požadavků na ideální ženu, než ženy na muže. Těžko říct, zda je to známkou menší náročnosti mužů anebo jen podpora tvrzení, že žena za den vysloví o třetinu víc slov než muž.

Vzájemná očekávání

Dalším zajímavým výstupem našeho malého průzkumu je seznam očekávání, která se překrývají, tedy jsou vzájemná. Muži i ženy jeden od druhého navzájem očekávají, že budou milující, pozorní, obětaví, pečující, laskaví, hodní, samostatní, vytrvalí, zodpovědní, zásadoví, spolehliví, trpěliví, upřímní, citliví, chytří, inteligentní i moudří, akční, kreativní, zábavní a věrní. Jednotícími charakteristikami jsou také dobrý otec, dobrá matka a rodinný typ.

Když se s odstupem podíváme na takhle vykreslený obraz ideálu, může na nás působit až depresivně. A když si ho představíme v reálu, vlastně zas tak krásný není. Život s reálným člověkem je totiž lepší a zábavnější.

Přesto si zkuste navzájem popovídat:

  • Jaký je můj ideál muže/ ženy?
  • Co od svého muže/ ženy očekávám?
  • Které očekávání mého partnera mě zneklidňuje?

Je dobré vědět o svých skrytých očekáváních, protože přehnaná očekávání vztahu a manželství spíš škodí. Odrazovým můstkem je uznání toho, že nikdo není dokonalý a každý je ideální jinak. Když přijmeme druhého jako živého člověka, ve kterém se to nejlepší ještě neprojevilo, najdeme dobrého přítele, se kterým můžeme ruku v ruce  "šlapat náš svět..."

(jš)

Štítky: ideál, muž, výběr partnera, žena  
Sekce: Povzbuzení | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články