Ztráta ideálů v manželství

1.9.2008

Ztráta ideálů v manželství Na počátku manželství stojí zamilování a velká očekávání. Zdá se, že od nynějška bude život jedno velké šťastné dobrodružství.

 

Realita společného života v manželství přináší nečekané neshody, zklamání a následné vystřízlivění. Pro někoho je takové zklamání neúnosné, takové „obyčejné manželství“ pro něj ztrácí veškerý smysl.

Počáteční nadšení není chybou. Je to energie, která dává mohutný impulz. Je to první stupeň rakety, který vyhoří a odpadne. Nechť odpadne úplně, bez lítosti nad tím, že je už spotřebovaný. A co zůstane? Objev, že věci jsou daleko těžší, než se nám na počátku zdálo. Že kdybychom to bývali věděli, tak bychom se do toho podniku ani nepouštěli. Ale tak je to vždy, že většinu překážek na cestě k cíli objevujeme až během cesty samé. A spolu s tím objevem jsem tu i já, ten, kdo ho učinil. Zhroutil jsem se, ale jsem živý. Dýchám, vnímám, mohu se hýbat. To není špatné pro začátek. Tak zůstanu s tím pocitem. Uvidíme, jestli za chvíli nepřijde chuť vstát a jít dál.


Kopřiva, K. Lidský vztah jako součást profese: Psychoterapeutické kapitoly pro sociální, pedagogické a zdravotnické profese. Praha: Portál, 1997.

Autor: Kopřiva, K.  |  Štítky: ideál, manželství, povzbuzení, překážky  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému