Rozšiřujte své mapy lásky

18.11.2019

Rozšiřujte své mapy lásky Známý psycholog Josef Zeman v přednášce na konferenci věnované dokumentu Amoris Laetitia porovnává myšlenky papeže Františka s výsledky studia profesora psychologie Johna Gottmana z Washingtonské univerzity. Jeho dílo Sedm principů spokojeného manželství shrnuje výsledky dlouholeté praktické práce s manželi spolu s dlouhodobým, metodicky precizním laboratorním výzkumem podmínek, za kterých prosperují dlouhodobé manželské vztahy.

První princip je formulován jako vybídnutí: Rozšiřujte své mapy lásky. Zní to poněkud záhadně, ale autor tím myslí: poznávejte se navzájem co nejvíce, do detailů a nepřestávejte s tím. Papež v jedné z prvních vět čtvrté kapitoly dokumentu Amoris Laetitia (Radost z lásky) říká: Milost svátosti manželství je především určena „ke zdokonalování manželské lásky“. Oba autoři tedy mají na mysli proces, který musí stále probíhat a upřesňují, jak má a může probíhat.

Pěstujte vzájemné sympatie a obdiv

Druhý Gottmanův princip jakoby navazuje: Pěstujte vzájemné sympatie a obdiv, působí jako protijed na pohrdání. Papež také mluví o vzájemné vlídnosti a jemnosti nevnucujícího se postoje (AL čl. 99) a pocitu chvění a určitého strachu, abychom nepřipravili druhého o jeho svobodu, ale naopak oceňovali to, co je na osobním bytí druhého krásné a posvátné. „Pohled, který vyjadřuje ocenění, je nesmírně důležitý, a skrblit jím je obvykle škodlivé. Kolik věcí jen manželé a děti někdy udělají pro to, aby si jich druzí všimli a vážili si jich! Mnoho zranění a krizí vzniká v okamžiku, kdy se na sebe přestaneme dívat.“

Přijímejte partnerův vliv

Ještě se pozdržme u Gottmanova čtvrtého principu: Přijímejte partnerův vliv. Prohlašuje, že základem jakéhokoliv řešení – kompromisu – je přijetí partnerova vlivu. Tato výzva u současného amerického autora překvapí svojí nepodmíněností, protože jakoby rezignuje na svobodu rozhodnout se pro přijetí vlivu druhého až po vlastním uvážení. Je to tak ale tímto Američanem skutečně myšleno a jmenovitě směřováno na adresu mužů. Papež je s ním ve shodě. Volí slova jako „dávat druhému skutečnou důležitost“, „nikdy nepodceňovat to, co druhý říká“. Základem je jeho přesvědčení, že každý má něco, čím mi může přispět (AL čl. 138).

Mohli bychom pokračovat ke všem sedmi principům a vždy bychom našli, že papež mluví podobně. Překvapivé to není, ale přínosné to je. Psycholog Gottman rozumí silám a projevům, které udržují stabilní vztahy. Papež svojí skvělou intuicí rozumí psychologickým podmínkám, za kterých se tyto síly uplatňují.

Josef Zeman: Ozvěny psychologie manželského vztahu jako obohacující pasáže Amoris Laetitia, viz https://www.socialninauka.cz/texty/ozveny-psychologie-manzelskeho-vztahu-jako-obohacujici-pasaze-amoris-laetitia-josef-zeman.html.

PhDr. Josef Zeman, CSc.: psycholog, psychoterapeut, certifikovaný manželský a rodinný poradce. Zakladatel a dlouholetý vedoucí Manželské a rodinné poradny Bethesda, Brno. Odborně se zaměřuje na vztahové a rodinné problémy, věnuje se související publikační a přednáškové činnosti.

Autoři: František - papež, Gottman, John M., Zeman, Josef  |  Štítky: láska v manželství, přijetí, růst, svoboda  
Sekce: Povzbuzení | Texty papeže Františka | Láska   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články