Nezvykejme si na všednost

8.1.2024

Nezvykejme si na všednost Do nového roku vybíráme z inspirativní promluvy papeže Františka na svátek Svaté rodiny.

Místo, aby byla Ježíšova rodina bohatá, je chudá! Místo aby byla zbavena břemen, jsou jí kladeny překážky a je ponořena do velkých bolestí. Co to říká našim rodinám? Bůh, o němž si často myslíme, že je mimo problémy, přišel, aby obýval náš život s jeho problémy. Nepřišel jako dospělý, ale jako velmi malé dítě. Žil v rodině jako syn matky a otce. Strávil v ní většinu svého času, rostl, učil se, v životě tvořeném každodenností, skrytostí a tichem. A nevyhýbal se těžkostem, naopak, vybral si rodinu, rodinu "zkušenou v utrpení", a říká našim rodinám: "Pokud se ocitnete v těžkostech, vím, co cítíte, zažil jsem to: moje matka, můj otec a já jsme to zažili, abych to řekl i vaší rodině: nejste sami!". 

Schopnost žasnout pomáhá vztahům v rodině

Josef a Maria "žasli nad tím, co se o Ježíši říká" (srov. Lk 2,33). Schopnost žasnout je tajemstvím toho, jak dobře vycházet v rodině. Nezvykejme si na všednost věcí. Myslím, že je dobré ve vztahu svého partnera vzít například večer za ruku a podívat se mu na pár okamžiků s něhou do očí: údiv vás vždycky vede k něze. Něha v manželství je krásná.

A pak žasnout nad zázrakem života, nad dětmi, najít si čas si s nimi hrát a naslouchat jim. Ptám se vás, otcové a matky: najdete si čas na hraní se svými dětmi? Vzít je na procházku? 

A pak žasnutí nad moudrostí prarodičů. Tolikrát prarodiče vyřazujeme ze života. Ne, prarodiče jsou zdrojem moudrosti. Učíme se žasnout nad moudrostí prarodičů, nad jejich historií. Prarodiče vracejí životu to podstatné.

A nakonec žasnout nad vlastním příběhem lásky – každý z nás má svůj vlastní: Hospodin nás stvořil, abychom kráčeli v lásce, abychom nad tím žasli. Náš život má jistě i své negativní stránky, ale také je třeba žasnout nad Boží dobrotou, s níž s námi kráčí, i když jsme tak nezkušení.

Kéž bychom každý den žasli nad dobrem a uměli kráse úžasu učit druhé.

Papež František, plné znění promluvy o Svaté rodině

Štítky: rodina, samota, vztahy, život  
Sekce: Povzbuzení | Texty papeže Františka   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články