Progresivní úvahy o sexu

10.1.2016

Progresivní úvahy o sexu Slyšel jsem někde radu pro manžele, aby se společně modlili večer, než jdou spát. Když už manžel a manželka všechno vykonali a děti jsou vykoupané a uložené do postýlek, manželé by si měli sednout vedle sebe na postel a uvědomit si, že je spojuje svátostné manželství.

Jeho a ji. Je to takové malé viditelné světélko. Malá lampička lásky. Víceméně někde tady, poblíž srdce. Jednou jsem to řekl při manželských exerciciích a účastníci tím byli nadšeni. Potom za mnou zašly některé mladé dvojice a svěřily mi: „Otče, přesně tak to doma děláme. Kontemplace moci svátosti manželství v mé ženě, která tu sedí vedle mne. A potom sex. A to je teprve sex!“

Neopakovatelný prožitek

Pokud manžel a manželka přistupují k sexu kontemplativním způsobem, dostane se jim nesmírně hlubokých prožitků. Ty mají hned několik vrstev. Jedná se nejen o tu fyzickou, protože k jejímu zvládnutí postačí potřebné instrukce sexuologa. O stupeň výše se nalézá psychika – osobnost dotyčné ženy a dotyčného muže, potom přichází Duch svatý, spojující je oba prostřednictvím sexu, který je silným duchovním pojítkem, jestliže na něj člověk pohlíží v Bohu. Spojuje dva lidi v Duchu svatém. Jsem hluboce přesvědčen, že je tomu skutečně tak.

Dnes se ze sexu stala pornografie. Ďábel, který se snaží všechno zničit, rozjel tu nejnižší úroveň. Psychický a duchovní rozměr ztratil důležitost a zůstalo pouze to, co vyjadřuje anglický obrat: Will you have sex with me? – „Chceš mít se mnou sex?“ Není důležité, jestli miluji lidskou bytost, ale důležité je pouze užít si sex. Ti lidé však aspoň jasně a bez obalu dávají najevo, oč jim jde. Když ale zredukujeme sex výlučně na oblast od pasu dolů, pak člověk potřebuje celý harém. Jedna žena, stejně jako jeden muž, se zakrátko omrzí. A tak si najdeme druhého, třetího… Když se však na tu jedinou ženu či toho jediného muže podíváme jako na osobu, sex s ní bude neopakovatelný a jedinečný. Potvrzují to manželské páry. Ten prožitek bude neopakovatelný a jedinečný a nikdo jiný jej nedokáže překonat, s každým jiným to bude horší. I kdyby partner ovládal skvěle vypracované techniky, neuspokojí ho to, protože svůj prožitek nebude sdílet s neopakovatelnou lidskou bytostí. Jakmile však začne vidět ve svém partnerovi neopakovatelnou lidskou bytost, sex bude mít velice dlouhé trvání.

Spiritualita sexu

Měl jsem jednou studenta, který měl nesmírně milou ženu a velice ji miloval. Jednou mě oba vyprovázeli ke klášteru a on z ničeho nic vlepil své ženě pusu na čelo. V tom polibku bylo víc lásky než v celém sexu. Polibek na čelo. Rodila císařským řezem a on se mi svěřil. „Víte, otče, ona má sice strašně zjizvené břicho, ale přesto teď máme ze sexu mnohem víc.“ Jiný by v téže situaci prohlásil: „Otče, rozvádím se.“ – „Jak to, proč?“ – „Pomalu se ze mě stává impotent. Moje žena teď vypadá tak hrozně, břicho má samou jizvu. Už s ní nedokážu sexuálně žít, cítím k ní odpor. Musím mít ženu, ale ji nemohu, protože se mi taková celá pořezaná oškliví.“ Tak by vypadal sex bez Boha, pouze na živočišné úrovni. Jako u psa Alíka. Pes si hledá druhou polovičku po celém městě, potom si vyřídí, co potřebuje, a hotovo. To je úroveň Alíka. Nám se však jedná o úroveň Ducha svatého, o níž se ale pořád ještě mluví pohříchu málo – tedy o spiritualitě sexu.

Sex bude vždy věcí smyslů, vždy bude tělesný. A přece může získat nesmírný duchovní, ba přímo božský rozměr. Může získat kontemplativní dimenzi. Ačkoli to může znít na první poslech dost podivně, kontemplace neexistuje ve formě poustevnické či řeholnické. Existuje jen jediná kontemplace, a to ve skutečném vztahu lásky. V tom případě už není nejdůležitější to, jestli člověk dosáhl plného uspokojení, jestli to vyšlo nebo ne, jestli ho druhý manželský partner pochválil. 

Se svolením zpracováno podle knihy Joachima Badeni: Modlitba? No problem!, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Redakčně upraveno.

Autor: Badeni, Joachim  |  Štítek: sexualita  
Sekce: Sexualita v manželství | Manželská spiritualita | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články