V čem je naše manželství dokonalé

26.7.2021

V čem je naše manželství dokonalé Zdá se vám, že páry ve vašem okolí žijí v dokonalém manželství, zatímco vy ne. Očekávali jste, že vaše manželství bude úspěšné, blažené, stabilní, romantické a ne chaotické, bolestné či matoucí? David Finch ve svém Deníku manžela s aspergerem sdílí svoji zkušenost, jak se mu podařilo zbavit představ a očekávání dokonalosti, která si nesl z dětství.

S manželkou Kristen si dopřáli dvoudenní výlet bez dětí. Byla to jejich první společná noc o samotě za víc než tři roky…

Zbav se definice dokonalosti

Zatímco kousek od nás zářilo a blikalo celé město, zalezli jsme s Kristen v pyžamech pod deku a dívali se na televizi. A připadalo mi to tak… dokonalé. Tak naše.

Zeptal jsem se Kristen, co by podle ní dělali Andy a Mary, kdyby byli ten večer na výletě do města.

„Koho to zajímá?“ opáčila Kristen a podala mi svou skleničku na víno, abych jí dolil. Za pár minut se zeptala: „Už jsi zjistil, co mě dělá dokonalou?“

„Ještě ne, přiznal jsem. „Ale vím, že taková jsi, nějak.“

„Ačkoli vůbec nejsem taková hospodyňka, jak jsi doufal?“

„Jo, i přesto. Mrzí mě, že jsem to od tebe očekával, a mrzí mě, že mi trvalo tak dlouho, než mi to došlo.“ Když jsem tohle řekl, cítil jsem se dobře.

„Já ti to nemám za zlé,“ prohlásila Kristen. „Hrome, sama bych ráda měla takovou manželku jako Mary.“

Potom se mě zeptala, jestli vím, proč jsem dokonalý pro ni, a já neměl tušení. „Protože mi musíš říkat, jak mám fungovat jako normální člověk?" Zeptal jsem se. Které holce by se tohle nelíbilo?

„Ne. Protože vím, že bys pro mě udělal cokoli, rozumíš mi a dokážeš mě rozesmát, a já jsem díky tomu šťastná.“

Dokonalost najdeš, když po ní nebudeš pátrat

Přitulila se ke mně a já se podíval na špičku jejího nosíku, který se vznášel nad mou hrudí. Opřel jsem se o polštář a v duchu zabloudil k té chvíli během večera, kdy si Kristen instinktivně položila polštář na stranu postele blíž o oknu, protože ví, že se bojím výšek a blízkost okna ve dvacátém patře by mě rozrušovala. Potom jsem pomyslel na to, kolikrát mě trpělivě vedla, když jsem potřeboval pomoc, ať už jsem to věděl nebo ne. Prostě se uvolni a užívej si to se mnou. Když přestaneš hledat, najdeš naši verzi dokonalosti. Prosím mluv se mnou, ať už ti hlavou vrtá cokoli. Pomyslel jsem na všechny ty náročné zkoušky, které jsme podstoupili, a ona mě nikdy neopustila, zůstala mi věrná, podporovala mě a byla ochotná mě milovat. 

Potom jsem se zadíval do naší budoucnosti a snadno jsem si představil, jak děláme jeden pro druhého to, k čemu nás vede láska, bez otázek a pochybností, znovu a znovu. Jak jsme jeden pro druhého ta jediná osoba, která život toho druhého zlepší a rozzáří tak, že lepší už být nemůže. Potom si Kristen říhla a rozesmála se a najednou jsem to měl před sebou: naše dokonalost se mi odhalila v jednom nedokonalém okamžiku po druhém.

David Finch: Omluvy, které zařveš, se nepočítají. Deník manžela s aspergerem. Nakladatelství Portál.

David Finch vyrostl na farmě v severním Illinois a studoval na University of Miami hudební technologie. Získal titul inženýra se specializací na hudbu. Pracoval jsko audioinženýr a studoval psaní komediálních skečů v improvizační škole Second City v Chicagu. Svou ženu Kristen si vzal v roce 2003 a v roce 2008 dostal diagnózu Aspergerrova syndromu. S Kristen má dvě děti.

Autor: Finch, David  |  Štítky: očekávání, radost z manželství, zátěžové situace  
Sekce: Krize v manželství | Věrnost   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články