Humor se může stát naší silnou stránkou

29.5.2023

Humor se může stát naší silnou stránkou V životě s dětmi se vyskytuje mnoho situací, které jsou pro nás náročné a vyžadují velké sebeovládání. Často pak pomůže jen jediné: humor. Když si dokážeme zachovat aspoň jiskřičku humoru, povede se nám stresovou situaci společně s vnoučaty a dětmi zvládnout.

Ustupte v duchu o krůček a zadívejte se na scénu z jiného zorného úhlu

Copak je důležité, jestli občas čůrání skončilo v kalhotách? Je opravdu tak strašné, když těstoviny spadnou na podlahu? Je to opravdu takové drama, když se na pískovišti sní trocha písku? Život není tak smrtelně vážný – a právě v takových situacích můžeme dětem předat velkou životní moudrost: Nic není tak vážné, pojďme společně brát život s humorem. S trochou klidu se ani vaše vnouče nedostane do pozice „Už se mi zase něco nepovedlo“. Uvidíte, že babička na své „cestě k osvícení“ dokáže dojít daleko. Protože co se stane, když roky udržované přesvědčení postrčíte pomocí humoru blíž k lásce? Rozplyne se.

Klasická témata, která většina prarodičů pokládá za zatěžující a která opakovaně zaznívají v praxi terapeutů:

  • Šestiletý vnuk stále ještě spí v posteli rodičů.
  • Čtyřletá vnučka stále ještě potřebuje plenky.
  • Děti neusínají samy.
  • Ten kluk se neumí vůbec chovat u stolu.
  • Ty děti nemají vůbec žádný režim.

Poznáváte některá témata? Možná jsou to vzpomínky na vaše vlastní dětství nebo na život s vašimi dětmi. Může se také stát, že zjistíte: „No vida, tenkrát jsem si to sama pěkně komplikovala! Myslela jsem si, jak je strašně důležité, aby děti spaly ve své posteli. Každou noc přišly za mnou a já jsem je zas dovedla zpátky a nekonečně dlouho pak u nich seděla, dokud zase neusnuly.“ Ohlédněte se a zavzpomínejte na to s humorem.

Pozor na past rivality

Dnešní mladé matky a otcové mají podobná témata, která jim komplikují život. Nemůžeme jim všechny starosti odebrat, ale můžeme si občas vzpomenout a svým postojem jim pomoct – i oni jednoho dne poznají, že není důležité, jestli matka kojila dvanáct nebo osmnáct měsíců, jestli se dítě narodilo císařským řezem nebo jestli byla první mrkvová přesnídávka v bio kvalitě. Děti kvůli tomu nebudou šťastnější ani chytřejší.

Ale i my prarodiče musíme respektovat zásady našich dětí. „Kdy mu mám dát lahvičku? Ráda bych dodržela tvoje pravidla.“ Pokud si myslíte, že je něco přehnané, vzpomeňte si na vlastní roky jako mladá matka. Pak se vám určitě podaří pravidla s úsměvem a pochopením dodržovat. Snížíte tak tlak na mladé rodiče. Zabrání to nebezpečí, že se dostanete do klasické pasti rivality ve smyslu Která-z-nás-dvou-to-dělá-správně, do které často matka a dcera nebo tchyně a snacha spadnou.

Důležité aspekty života dítěte, které prarodiče s oblibou kritizují, jsou situace kolem jídla a spaní. Snaží se radit a radami nešetří. Přitom všichni víme, že zvyklosti dětí kolem jídla se nedají změnit ze dne na den, a všichni také víme, že si děti vezmou, co potřebují. Se spaním je to podobné…

Prarodiče by mnohé své postřehy mohli nabízet vyrovnaněji a s humorem. To by se mohlo stát vaší silnou stránkou, protože děti milují, když se život nenahlíží tak přísně.

Humoru je možné se naučit

Humor je schopnost, které se můžeme naučit, a ani starším lidem v tomto směru ještě neujel vlak. Životní zkušenosti nám v tom pomůžou, a čím častěji humor trénujeme, tím lepší to bude. Zamyslete se jednou denně nebo jednou týdně, nebo prostě kdy se to povede nad svým dosavadním životem a vzpomeňte si na situace, které vám kdysi připadaly hrozně složité. Pak ustupte o krok a podívejte se na příslušnou scénu z jiného úhlu. S humorem. Co na tom bylo komického? Čemu se teď můžete zasmát? I pro mladé matky je toto cvičení přínosné, protože pomáhá zůstat v téměř nesnesitelných situacích nad věcí.

Je to proces, na jehož začátku stojí rozhodnutí: Chci brát život z té lehčí stránky? Chci vnést do svého života víc lehkosti? Zpochybněme tedy některá absurdní pravidla a zasmějme se jim. Vzít něco s humorem vyžaduje trochu cviku. Ale vyplatí se to, protože náš netrpělivý tón – který občas jde na nervy i nám samotným – se z hlasu rychle vytratí. Nálada v domě se zlepší a uvidíte, jak budou děti překvapené, když se maminka nebo babička potopě v koupelně jen zasmějí. Je pěkné, když se podaří místo nadávání na vlnobití ve vaně s klidem říct: „Žádáme všechny námořníky, aby potopu po vylodění vysušili!“

Gundi Mayer-Rönne, Carina Manutscheri: Nová role: Babička. Veselý, uvolněný a respektující vztah k vnoučatům. Portál, 2023.

Autoři: Manutscheri, Carina, Mayer-Rönne; Gundi  |  Štítky: děti, prarodiče, výchova, zátěžové situace  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články