PLODNOST LÁSKA VĚRNOST JEDNOTA ÚCTA

Chvála přátelství a kubbu

16.6.2016

Chvála přátelství a kubbu Pěstovat přátelské vztahy mezi rodinami vyžaduje úsilí a čas. Ten se však mnohonásobně zúročí, protože přátelé jsou pravým pokladem a bohatstvím. Díky nim jsme se například naučili pěknou společenskou hru a na vlastní kůži zažili první Mistrovství České republiky v kubbu.

Kubb je tradiční švédská venkovní hra, která pochází z Gotlandu, malého ostrova uprostřed Baltského moře. Název získala podle dřevěných kvádrů, se kterými se hraje. V gotlandském nářečí  je kubb dřevěná kostka. Historie hry je nejistá, údajně pochází z doby Vikingů, kdy každá rodina měla za chalupou místo na zpracování dřeva. Pár statných polínek, oválných klacků, kapka představivosti a zábavná společenská hra byla na světě. Je dobře možné, že jde o pouhý reklamní trik výrobců herních souprav, které se začaly sériově vyrábět až v roce 1990. Hra se rázem stala populární a v severských zemích velmi oblíbenou. Od roku 1995 se na Gotlandu pořádá mistrovství světa v kubbu.

Rodinné hrátky

Na počátku našeho seznámení s kubbem bylo přátelství. Kamarádka se ještě za studií na gymnáziu při výměnném pobytu seznámila s dívkou z Dánska, se kterou si od té doby dopisuje. Po letech se jim podařilo uskutečnit vzájemné setkání rodin, nejprve v Praze a pak v létě v Dánsku. Tam se naši přátelé naučili hrát kubb a domů si přivezli dárek v podobě hrací soupravy. Na společné dovolené nám pak předvedli, jak se kubb hraje a pro hru nás nadchli.

Je to hra nenáročná a krásně se hodí pro rodiny s dětmi různého stáří. Mohou se zapojit všichni a na chvíli se stávají rovnocennými partnery. Kubb se dá hrát jak v malém, tak i ve větším počtu osob, ideální jsou dva až dvanáct hráčů. Družstva dokonce nemusí mít hráčů stejný počet. Herní soupravu tvoří: čtyři zašpičatělé kolíky pro vymezení hrací plochy (5x8 metrů), deset kubbů (kvádrů 7x7x15 cm), jedna figurka krále (9x9x30 cm), někdy má jednoduše vyřezávanou korunu) a šest kolíků na házení o průměru cca 4,4 cm a délce 30 cm. Všechny součásti jsou dřevěné a ten, kdo rád pracuje se dřevem, si je může snadno vyrobit.

Zahrát si můžete na dvorku, na louce, na hřišti, ale i na písečné pláži. K pochopení základních pravidel stačí jen pár minut. Hráči se pomocí házecích kolíků pokoušejí shodit kubby na soupeřově poli. Hra se vyvíjí do té doby, než se jednomu z týmů podaří shodit v jednom kole všechny kubby a poté sesadit i krále, stojícího uprostřed hřiště.

Naše letní hrátky inspirovaly dalšího kamaráda k hledání přesných pravidel hry. Protože je nadšený „wikipedista“, doplnil přeložená pravidla i přesný popis hry do české internetové encyklopedie – Wikipedie. Kromě toho zjistil, že v České republice existuje Kubb klub. Na jeho webových stránkách www.kubb.cz. také najdete podrobná pravidla hry. A to už byl jen malý krůček k naší účasti na prvním Mistrovství České republiky v kubbu.

Hurá na Mistrovství

Zprávu o tom, že Kubb klub pořádá Mistrovství, jsme přivítali s nadšením. Řekli jsme si, že odvážným přeje štěstí, a protože jsme v neděli 23. září měli zrovna volno, sestavili jsme hned tři čtyřčlenná družstva. Velkou roli hrálo i to, že jsme nemuseli daleko cestovat. Turnaj se konal v areálu Žlutých lázní v Praze 4–Podolí.

Konkurence byla veliká, zaregistrovalo se celkem dvacet sedm týmů. Po rozlosování do pěti skupin se odehrály zápasy každý s každým. Do čtvrtfinále postoupilo osm nejlepších týmů, mezi nimi i naše dva, složené z rodičů a dětí! Našimi protihráči v play off byly týmy, které se nakonec umístily na stupních vítězů, a tak nás prohra tolik nemrzela. Díky mladým organizátorům z Kubb klubu, kteří byli duší celého Mistrovství, jsme prožili příjemný den. Někteří z nás soutěžili, jiní drželi palce a povzbuzovali hráče. Dokonce jsme měli možnost koupit si originální herní sadu, abychom mohli doma pilně trénovat a nebo si kubb zahrát pro radost při rodinném setkání.

Jana Šilhavá, napsáno pro týdeník Naše rodina 2007/43.

 

Štítky: společenství, hra, manželé, čas  
Sekce: Manželská společenství | Zkušenosti a inspirace | Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články