Adventní předsevzetí

24.11.2016

Adventní předsevzetí Tak jaké si dáme letos v adventu předsevzetí? To je otázka, která zaznívá v naší rodině každoročně v posledním týdnu liturgického roku. Jako rodiče dvou holčiček, tříleté Zdislávky a čtyřměsíční Bětušky, jsme postaveni před náročný úkol křesťanské výchovy.

Přes Kanán

Ještě jsme Zdislávku vozili v kočárku, a už jsme s manželkou řešili, jak je naší povaze vlastní, problémy budoucnosti. Budeme pro děti odebírat nějaký časopis pro předškoláčky? Ale jaký? Na jednom se nám nelíbí to, na druhém ono. A co nějaký křesťanský? Zkoumali jsme situaci, z čeho bychom si mohli vybrat a ejhle, kde nic tu nic. Že by díra na trhu? Nebo nedostatek odběratelů? Nebo to ještě nikdo nezkusil?

A tak nás napadlo, že bychom mohli v tomto směru něco podniknout. Na založení časopisu jsme se opravdu necítili. Přesto jsme se chtěli pokusit vytvořit něco, co by alespoň částečně nedostatek nahradilo. Důvodů bylo hned několik. Vnímali jsme, že předškolní věk je pro utváření vztahu s Bohem velmi důležitý. Chtěli jsme dětem ukázat že víra není jen „vnitrorodinnou“ záležitostí. A v neposlední řadě jsme mysleli na naše vlastní děti a na jejich výchovu.

A tak se zrodila myšlenka na KaNAN – Katecheze NA Neděli. Rozhodli jsme se pro prostředek, jehož použití s sebou nenese téměř žádné náklady a přitom je snadno dostupný většině mladých rodin. Založili jsme webové stránky www.kanan.cz, které mají za úkol pomáhat rodičům předškolních dětí s přípravou na prožití nedělní mše svaté. Ke každé neděli připravujeme převyprávěné evangelium, například formou komiksu. K evangeliu se pak váže návod na krátké zamyšlení, kvíz a omalovánka.

Zejména začátky nebyly jednoduché. Postupně se však přidávali noví a noví spolupracovníci, díky nim úroveň stránek značně vzrostla. Celou dobu nám pomáhají pozitivní ohlasy lidí, kteří „Kanán“ skutečně využívají. Nedávno jsme dostali zprávu až z Bratislavy.

Ke Cvrčkovi

Mezi ohlasy na KaNaN byl jeden značně konstruktivní. Přišel z řádu Dcer panny Marie pomocnice, salesiánek, v podobě nabídky na spolupráci s dětským časopisem Nezbeda. Po krátkém váhání jsme se nechali zlákat a za několik týdnů už jsme seděli v redakci Nezbedy ve Zlíně.

Tam se znovu zrodila naše původní myšlenka na křesťanský časopis pro nejmenší. Dostali jsme totiž nabídku na tvorbu osmistránkové přílohy zaměřené právě na předškoláčky. V tu chvíli jsme netušili, kolik práce je před námi. Víc než rok trvalo, než spatřilo světlo světa nulté ukázkové číslo Cvrčka v září 2009, další informace o Cvrčkovi najdete na  www.volny.cz/nezbeda.zlin/cvrcek/. Za to, že se vše podařilo zvládnout, vděčíme především našim skvělým spolupracovníkům a samozřejmě redakci Nezbedy. Cvrček pravidelně vychází od prosince 2009  a své malé čtenáře si získal.

Jednou z obav, které nás na počátku trápily, bylo, zda nám práce na přípravě „Kanánu“ a Cvrčka, nezabere tolik času a energie, že nám už nezbude na vztah mezi námi a na děti. Naštěstí vše zatím zvládáme bez větších problémů. Společnou tvůrčí činnost vnímáme dokonce jako velký přínos pro naše manželství.

A co děti? V neděli vyrážíme do kostela vyzbrojeni obrázky k evangeliu, které si Zdislávka může při kázání prohlížet. Doma pak máme možnost znovu se s ní k textu vrátit, a to vážnou i zábavnou formou. Celý měsíc pak stále dokola pročítáme oblíbené Cvrčkovy příběhy.

Adventní cestička

Kromě klasických katechezí na Kanánu najdeme i adventní cestičku. Pomůže nám společně s dětmi prožít advent jako skutečnou přípravu na Vánoce. Princip spočívá v tom, že si společně s dětmi dáme konkrétní předsevzetí, buď na celý advent, nebo na každý den jiné. Večer si pak sedneme a popovídáme si o tom, jak se nám dařilo předsevzetí splnit. Pokud byl den spíš úspěšný, můžeme postoupit o políčko blíž k Betlému. Obrázek cestičky najdete ke stažení na www.kanan.cz. Mnoho dalších materiálů pro děti k adventní době najdete na www.deti.vira.cz.

Josef a Lucie Civínovi

Napsáno pro týdeník Naše rodina č. 49/2009.

Štítky: děti - předškolní, Vánoce, víra, výchova  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články