Zůstaňte připraveni na značkách

4.12.2023

Zůstaňte připraveni na značkách Zamyšlení na téma bdělosti ve vztahu je velmi silným impulzem pro začátek adventu. Připravujeme se na Vánoce, kdy si připomínáme tajemství příchodu Ježíše Krista. V tomto čase zaznívá pozvání: Buďte bdělí, protože neznáte den ani hodinu. Slova Marcela Javory jsou inspirací k proměně a oživení partnerského vztahu.

Není bdělost jako bdělost, vysvětluje P. Marcel Javora na příkladu vrabečka, který se na chodníku ohlíží na všechny strany – je bdělý, protože se bojí, dává si pozor. Bdělost ve smyslu Fučíkova: Lidé, měl jsem vás rád, bděte! Má také podobný smysl – dávejte si pozor na nepřítele.

Bdělost přináší pozornost lásky

Křesťanské pozvání k bdělosti má jiný náboj. Je to bdělost lásky. Když se někdo zamiluje, je bdělý, je také pozorný, ale ve smyslu připravenosti cokoliv pro druhého člověka udělat.

Láska je trvalou dispozicí pro dobro druhého. To znamená: Jsem tu pro tebe, jako závodník připravený na značkách.

To je bdělost lásky. Když se dlouho nic neděje, může se stát, že člověk začne klimbat. To je přirozené, jsme jen slabí lidé. Ale ten, kdo je připravený a usne, nepřestává milovat. A když se probudí, je znovu připravený prokázat lásku.

Lhostejnost je nebezpečná a bolí

Nechat se ukolébat spánkem lhostejnosti je něco jiného. Lhostejnost manželé znají ze svých vztahů. Bolí to, když je ten druhý lhostejný. Lhostejnost je opakem lásky. Je to zabředávání do oblasti mimo lásku. Lhostejnost se s láskou navzájem nesnáší.

Bdělost vůči partnerovi nás učí vztahu lásky, o který jde i ve vztahu s Ježíšem. I jemu můžeme v modlitbě říci: „Ježíši, jednou tě uvidím. Záleží mi na tobě, protože vím, že tobě záleží na mě, a tak se ti odevzdávám. Slibuji ti lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do své smrti, až do okamžiku, který se stane okamžikem radosti.

Inspirováno kázáním P. Marcela Javory 2023, 23. neděle .

(jš)

Štítky: láska, smrt, věrnost  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články