Milující manželé se považují za tým

28.11.2022

Milující manželé se považují za tým Jednou z vlastností typických pro milujícího člověka je podle Garyho Chapmana štědrost. Jedná se o základní praktický postoj, který se projevuje v každodenním životě. Pokud se stane naším návykem, budeme nacházet ve vztahu uspokojení.

Darujme si čas

Manžel se domníval, že dává své ženě dostatek času už tím, že celý den pracuje, a pak ještě pomáhá doma. Jeho žena z toho ale nedokázala jeho lásku vyčíst – ona chtěla, aby se s ní posadil a aby si s ní povídal. Jemu to připadalo jako obrovská oběť, protože to znamenalo, že jiné věci už nestihne.

Když se láska stane v našem manželství životním stylem, budou manžel i manželka hledat způsoby, jak zkvalitnit život toho druhého. Předně si budou dávat čas. Láska může znamenat dvacet minut sezení na pohovce, naslouchání a odpovídání své manželce.

Darujme si své schopnosti

Milující manželé spolu sdílejí své schopnosti. Vaření, opravování sekačky, žehlení prádla či opravy nábytku – to vše jsou schopnosti, jimiž můžeme vyjadřovat lásku.

Postoj dávání ovlivní i zacházení s penězi

V manželství, v němž je láska, ovlivní postoj dávání to, jak manželé zacházejí s penězi. Otevřeně hovoří o svých financích a o vydáních rozhodují způsobem, který vyjadřuje, jak si sebe navzájem váží. Na peníze nehledí jako na „mé peníze“ nebo „tvé peníze“, ale jako na „naše peníze“. Manželé, kteří se skutečně milují, se považují za tým. Nezáleží na tom, kdo přinese domů víc peněz. Oba na svém životě spolupracují a na vše, co získají, se dívají jako na výsledek společného úsilí.

Štědrost v rámci rodiny vyvolává štědrost i mimo rámec rodiny. Platí to i opačně. Jsme-li štědří vůči jiným, pomáhá nám to, abychom své vlastní problémy viděli ve správné perspektivě.

Více viz Gary Chapman: Sedm podob lásky. Nakladatelství Návrat domů.

Autor: Chapman, Gary  |  Štítky: láska v manželství, peníze, spolupráce, štědrost  
Sekce: Povzbuzení | Láska   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články