Díky, že jste stále spolu

8.10.2020

Díky, že jste stále spolu Kdy jste naposledy slyšeli „díky“? Pojem „děkovat“ vychází v němčině z výrazu „myslet“. A souvislost tu opravdu existuje. Vděčnost dokáže projevit jenom ten, kdo myslí. Anselm Grün nahlíží na vděčnost jako na základní lidský postoj, který dělá člověka člověkem. Nevděčník, který nepřemýšlí a opomíjí dary každého dne, dosud se skutečným člověkem nestal. Naopak vděčnost polidšťuje.

Manželství je každodenním rozhodnutím

Odevzdávám se tobě… a slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost…, že s tebou ponesu všechno dobré a zlé…“ O našem manželském slibu mnohdy začínáme uvažovat až při prvních obtížích a krizích, které jsou v každém manželství nevyhnutelné. Manželství nespočívá jen v milostném vzplanutí a romantické svatební cestě, ale v každodenním mytí nádobí a praní ponožek. Setrvání v manželství je věcí každodenního rozhodnutí obětovat vlastní zájmy ve prospěch vztahu. Jedním z velkých omylů naší kultury je, že manželství je odpovědí na naše vlastní problémy, a pak býváme rozčarováni, když to nefunguje

Statistiky jsou plné informací, jak každé druhé manželství skončí rozvodem… že manželství je nemoderní forma soužití, k lásce nepotřebujeme papír ani prstýnek, svatba je jen zbytečný obřad… „Funguje-li to, zůstaneme spolu, nastanou-li problémy, tak odejdeme…“ – jak často slýcháme ze všech stran.

Manželství má svoji velkou hodnotu:
  • Lidé se v něm dožívají vyššího věku
  • Manželství dokáže do jisté míry ochránit před chudobou a sociálním vyloučením
  • Děti vyrůstající v úplné rodině mají větší šance ve vzdělání i v životě
  • Stabilní manželství je předpokladem pro harmonický život

„A je taky potřeba vztah stále zalévat, pracovat na něm a neděsit se toho, že to není jako na začátku. Zestárnout vedle svého muže považuji za vyhraný boj.“ Vanda Hybnerová v dokumentu „Ponožky budu prát vždycky stejný“.

„Dobré manželství není možné bez uzdravující moci odpuštění.“ Dennis Rainey

„Věrnost je dílem charakteru – neroste na louce ani nepadá z nebe.“ John Erskine

Děkujeme, že jste stále spolu, že věrnost pro vás není slabost.

Text je součástí letáku Ocenění péče v rodině, který připravilo Národní centrum pro rodinu, více viz www.rodiny.cz.

 

Štítky: manželství, slib, vděčnost, věrnost  
Sekce: Povzbuzení | Věrnost   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články