Příklady táhnou – i manželské

25.1.2018

Příklady táhnou – i manželské Skripta pro společenství manželů a seniorů na rok 2018 jsou uspořádaná tak trochu podle roční doby, každý měsíc má své téma, někdy ihned průhledné, jindy trošku skryté. K tomuto tématu je vybrán odpovídající příklad, příběh života svatého či kandidáta svatosti. Již tradičně připravilo Centrum pro rodinný život v Olomouci.

V roce 2015 vydalo Centrum pro rodinu skripta pro společenství, kde představilo deset manželských párů, svatých laiků nebo kandidátů svatosti, kráčejících spolu nejen životem, ale i na oltář. Mezitím běžel čas, v časopise Rodinný život vycházely články o dalších manželech a v roce 2017  vydalo Centrum pro rodinný život knihu Jitky Krausové: Manželství – cesta ke svatosti, se 110 medailony svatých či kandidátů svatosti z 20. století, z toho 26 manželských párů. Proto opět sáhli po těchto vzorech z moderní doby, vždyť stále platí, že „exempla trahunt“, příklady táhnou.

leden: Proměna vzteklouna aneb Do boje! – ct. Alberto Capellan ZUAZO

únor: Ministr podle sv. Františka – František NOSEK

březen: Mučednice života – SB Mariacristina Cella MOCELIN

duben: Zříkám se ducha zla – bl. Josef MAYR-NUSSER, mučedník

květen: Mamma Rosa – bl. Eurosia FABRIS Barban

červen: Svatost v každodenním životě – SB Francesco a Teresa Savilli UGENTI

září: Paní učitelka – SB Albertina Violi ZIRONDOLI

říjen: Manželství není otázkou dvou osob – ct. Jerzy CIESELSKI

listopad: Matka mrtvých – Lucia Pisapia APICELLA

prosinec: Tuláci lásky – SB Raoul a SB Madeleine FOLLEREAU

Příloha: Čtení na prázdniny

červenec: Medicinman z kmene Siouxů – Nicholas Black ELK

srpen: Šedivá paní s papežským řádem – Marie RIEGROVÁ, roz. Palacká

Každé měsíční téma je dokresleno jedním svatým nebo kandidátem svatosti, laikem, který žil v manželství, a to v moderní době, ve 20. století. Dvakrát je to manželská dvojice, kráčející společně směrem na oltář. Je vhodné přečíst si téma předem před setkáním, seznámit se s dotyčným a téma může tiše zrát v naší hloubi. Jako pomůcka jsou po tématu uvedeny otázky a podněty k zamyšlení. Některé jsou určeny jen pro soukromé individuální rozjímání, jiné jsou určeny pro manžele nebo pro seniory nebo vůbec pro všechny. Samozřejmě může vzniknout diskuse nebo se objeví jiné otázky a podněty podle složení společenství. Vše je jen pomůcka, kterou společenství může využít, a nemusí. Stejně tak podnět pro modlitbu vlastními slovy.

Materiál zpracovala MUDr. Jitka Krausová, OV. Texty jsou volně ke stažení zde s laskavým svolením Centra pro rodinný život v Olomouci.

 
Sekce: Programy   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články