Manželé manželům

16.11.2015

Manželé manželům Materiál pro rok 2015 s názvem Manželé manželům aneb Manželství jako cesta ke svatosti nabízí každý měsíc příběh jedné manželské dvojice, blahořečené nebo v procesu blahořečení.

Poutavé svědectví života a několik možností, jak mohou daný manželský pár následovat manželé dnešní doby ve svém konkrétním praktickém životě, může dobře posloužit jak pro individuální potřebu, tak jako program ve společenství manželských párů. 

 

leden – Luigi a Maria Beltrame Quattrocchi

únor – Louis (Ludvík) a Marie-Azélie (zvaná Zélie) Guérin Martinovi

březen – Settimio a Licia Manelli

duben –  Sergio a Domenica Bernardini

květen –  Marcello a Anna Maria Ritter Inguscio

červen – Giovanni a Rosetta Gheddo

září – Eugenio a Marina Balmori

říjen – Takaši Pavel a Midori Moriyama Nagai

listopad – Louis a Valeria Ama Wandete

prosinec – Henry a Agnes Casolani

Texty doplňují citáty manželských párů. Jako ochutnávku uvádíme slova Pavla Takaši Nagai:

„Ten dlouhý pohled, s nímž se moje matka loučila, mne úplně vykolejil.“ (pohled umírající matky zpochybnil jeho materialismus)

„Jaká musí ta katolická víra být, když ji velký francouzský vědec a filosof Pascal byl schopen přijmout, aniž by byla v rozporu s jeho vědomostmi? … já jsem vždy ochoten otestovat hypotézu v laboratoři, proč prakticky neotestovat modlitbu, kterou Pascal tak zdůrazňuje?“ (z doby hledání před konverzí)

„Pane, ty víš, jak jsem slabý; nevím, jestli to zvládnu. Proč tak brzy, Pane? Co bude s mou manželkou a dětmi? A práce, kterou jsem chtěl dokončit…?“ (reakce na zjištění diagnózy leukémie – tehdejší choroby z povolání u radiologa) Po povzbuzení manželkou se vrací jako nový člověk: „Její totální přijetí tragédie, nepřítomnost jakéhokoliv náznaku hledání viny mne osvobodily.“ „Pane, nejsem nic než nehodný služebník. Ochraňuj Midori a naše dvě děti. Se mnou ať se stane podle Tvé vůle.“ (modlitba po přijetí nemoci leukémie)

Při nalezení zuhelnatělých ostatků své ženy s růžencem v ruce doma po výbuchu bomby v Nagasaki: „Můj Bože, děkuji Ti, žes jí dal zemřít při modlitbě! Maria, Matko bolestná, děkuji Ti, žes ji doprovázela v hodině smrti. Ježíši, Ty jsi nesl těžký kříž na Kalvárii. Teď osvěcuješ světlem pokoje tajemství utrpení a smrti Midori i moje. Podivný osud… byl jsem přesvědčen, že mne Midori doprovodí do hrobu, a teď držím v rukou její ubohé ostatky…“

Materiál zpracovala MUDr. Jitka Krausová, OV. Texty jsou volně ke stažení zde s laskavým svolením Centra pro rodinný život v Olomouci.

 

Štítky: program, spiritualita, společenství, zátěžové situace  
Sekce: Programy | Manželská spiritualita   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články