O modlitbě Otčenáš

12.1.2021

O modlitbě Otčenáš Skripta "Pane, nauč nás modlit se" určená společenstvím manželů na první pololetí roku 2021 připravilo Centrum pro rodinný život Olomouc. Podkladem pro materiály se staly katecheze, které věnoval papež František modlitbě Otčenáš.

 

"Modlitba tedy není nějaký tišící prostředek na zmírnění životních úzkostí anebo takováto modlitba na každý pád není křesťanská. Modlitba spíše každého z nás činí zodpovědným. Jasně to zjišťujeme na modlitbě Otčenáš, kterou Ježíš naučil svoje učedníky.“ František 21. 10. 2020

Materiály jsou k dispozici ke stažení v elektronické podobě s laskavým svolením Arcdiecézního centra pro rodinu v Olomouci.

Jak skripta užívat bude na každém společenství či jednotlivci. Záleží na tom, co vám bude nejlépe sedět a co bude vyhovovat podmínkám společenství (časovým možnostem, otevřenosti, jaká ve společenství panuje apod.). Je na vás, jestli si budete číst společně text na společenství nebo si jej přečtete předem a na společenství se už podělíte o to, čím vás daná kapitola oslovila a proč. Bude záležet i na vašich potřebách, které z otázek k inspiraci a zamyšlení použijete pro osobní reflexi nebo dialog v manželském páru, a které vás naopak budou inspirovat pro společné sdílení se ve společenství. Stejné to bude i se závěrečnou modlitbou – tu volte podle vašich zvyklostí, co je vám bližší. Jestli to bude již formulovaná modlitba, která je v závěru jednotlivých textů, nebo si raději vyberete modlitbu vlastními slovy, která bude inspirována podněty k zamyšlení či současnou vaší situací, nebo si uděláte vlastní originální kombinaci nabízeného, případně ještě doplněnou vaším vlastním modlitebním prvkem (písní, desátkem, růžencem), je na každém společenství či uživateli.

Na závěr skript najdete i stránku s odkazy na různá hudební a klipová ztvárnění modlitby Otčenáš. Pokud vám to technické možnosti dovolí, můžete tím oživit setkání vašeho společenství, nebo si můžete každý sám, podle chuti poslechnout, jak tato modlitba inspirovala různé hudebníky. 

 

Štítky: František - papež, manželé, program, společenství  
Sekce: Programy | Texty papeže Františka   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články