Tři otázky, které nám změní život

24.7.2023

Tři otázky, které nám změní život Gary Chapman ve své knize Sedm podob lásky ukazuje, že pokud nebudeme lásku rozvíjet, ovládne nás naše sobecká přirozenost. Sám přináší osobní zkušenost, která proměnila jeho manželství. Učíme-li se skutečně milovat, můžeme zakoušet hloubku, která poskytuje mnohem víc uspokojení než jakákoli krátkodobá euforie.

Gary popisuje, jak se po svatbě proměnil jejich vztah s manželkou Karolyn. Narazili na velmi odlišné představy o tom, jak bude vypadat jejich život. Oba je zaskočilo, jak hluboká zranění si působili a jak moc se jeden na druhého hněvali. Modlil se, aby Bůh pomohl jejich problémy vyřešit, ale zdálo se, že modlitby jsou k ničemu. Byl na Boha naštvaný. Nakonec si přiznal, že si neví rady. Na mysl mu vstoupila vizuální podoba biblického příběhu, kdy Ježíš své přátele šokoval, když jim postupně začal mýt nohy. V srdci uslyšel odpověď na svou modlitbu: "V tom je podstata tvých manželských problémů. Nemáš vůči své manželce tento Kristův postoj.“ Jeho modlitba se pak proměnila, prosil, aby ho Bůh naučil Karolyn sloužit.

Jeho postoj se změnil, už nebyl králem, který své ženě rozkazuje, co od ní očekává. Začal víc myslet na to, čím obohatit její život a povzbudit ji k tomu, aby se stala člověkem, jakým se měla stát. Začal manželce klást denně tři otázky:

  • Čím bych ti dnes mohl pomoci?
  • Čím ti mohu usnadnit život?
  • Jak se mohu stát lepším manželem?

Gary Chapman píše: „Stačil měsíc a Karolyn se tvářila zcela jinak. Změnil se i její postoj ke mně. Za tři měsíce mi začala klást podobné otázky…“ 

Chcete-li lépe milovat, ptejte se svých blízkých: Co bych pro tebe mohl (a) udělat?

Překonávání přirozeného sobectví ve vztazích je celoživotní záležitostí. Když druhému dlouhodobě sloužíme, začneme zakoušet laskavé a důvěrné vztahy plné lásky. Láska vždy vyvolává lásku. Zoufale potřebujeme lásku a pokud ji dostáváme, velmi nás to přitahuje k tomu, kdo miluje.

Albert Schweitzer měl pravdu, když řekl: „Jedním jsem si jist: Skutečně šťastní budou ti z vás, kteří se naučí sloužit druhým.“

Manželství má být místem lásky, služby a velké radosti. Podle Garyho Chapmana je smyslem manželství poskytnout mužům i ženám příležitost sloužit si smysluplným způsobem. Manželství nám může pomoci stát se milujícím člověkem. Mimo manželství bychom se možná takovým člověkem nestali.

Gary Chapman: Sedm podob lásky. Nakladatelství Návrat domů.

Autor: Chapman, Gary  |  Štítky: láska v manželství, růst, služba, sobectví  
Sekce: Povzbuzení | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články