Proč zůstat v manželství?

29.10.2020

Proč zůstat v manželství? Některá manželství to zvládnou a některá ne – stále je to tak padesát na padesát. Šance ve prospěch šťastného manželství jsou dokonce mizivější, protože jak dobře víte, skutečnost, že se manželství nerozpadlo, nemusí nutně znamenat, že se všem zúčastněným daří dobře.

 Kvůli vánoční fotografii to dokáže předstírat kdokoli. Mnoho manželství „přežívá" tak, že upadnou do ubíjející otupělosti, odvádějí pozornost svou zaneprázdněností (jako například výchovou dětí) nebo mlčky souhlasí s oddělenými životy pod jednou střechou. Kdybychom hodnotili manželské štěstí na žebříčku od jedné do deseti, většina dosud zachovaných manželství se pohybuje kolem trojky – „přežíváme". Některá manželství jsou jako silný zničující vír.
Ale jsou i páry, které naleznou svou cestu k něčemu skutečně krásnému. Modlíme se, abyste patřili mezi ně.

Věříme, že pokud přijmete pomoc, kterou vám nabízíme, a vytrváte víc než jen pár týdnů – déle než u svých diet, cvičení nebo spoření – máte mnohem vyšší šanci připojit se k těm, kteří svou cestu ke krásnému a pevnému manželství nalezli. Jistěže zde neexistuje žádná záruka. Vy to víte také. Tak proč se trápit? Proč to riskovat? Proč se nadšeně vrhat do tak nebezpečného, drahého a nejistého podniku, jakým je manželství?
Zvažte pečlivě svou odpověď:

"Protože vím, že se (on nebo ona) změní," není dobrá odpověď. 
Poněvadž to nevíte. Pokud je toto váš důvod, budete navždy silně ovlivněni tím, jak si váš partner vede. Stanete se manipulujícími a náročnými. Ztratíte srdce.

"Protože Bůh chtěl, abychom se vzali, a tak vím, že to celé vyřeší." Možná, ale buďte opatrní ohledně toho, co tvrdíte, že vám Bůh slíbil. Většina křesťanských párů, které jsou rozvedené nebo spolu nežijí šťastně, si také myslela, že v jejich manželském svazku byl Bůh. A to, že jejich manželství nezachránil, otřáslo jejich vírou jako hadrovou panenkou.

"Protože jsem to slíbil(a)" je blízko správné odpovědi. Koneckonců, složili jste manželský slib. To, že budete brát své manželské sliby vážně, vám dodá sílu během těžkých časů. Dokonce by vám mohly dodávat sílu až do konce, ačkoli nejeden muž a nejedná žena zjistí, že jim tyto sliby neposkytnou vše, co potřebují, aby se svého manželství účastnili. Být v manželském svazku s někým, o kom víte, že vás nikdy neopustí a ještě navíc že vás už doopravdy nemiluje, není přesně to, co měl Bůh v plánu.

Nesnažíme se vás odradit; snažíme se být realističtí. Toto je milostný příběh odehrávající se uprostřed boje. Manželství je zkouška ohněm, gladiátorská aréna pro lásku a boj. Nakonec odkryje každé vaše zraněné místo, odhalí každý váš hřích, byť jen před přihlížejícími nebesy. Váš závazek vůči vaší vlastní ochraně bude každý den konfrontován. Budete zklamaní a budete ranění. Téměř určitě budete zkoušeni. Na této planetě možná neexistuje větší zkouška charakteru.

Nabízí se otázka – proč by se někdo nadšeně vrhal do tak nebezpečného, drahého a nejistého podniku?

"Protože to je ten člověk, se kterým chci být."  Tato odpověď je ta správná.

S laskavým svolením převzato z knihy John a Stasi Eldredgeovi, Láska a boj, cesta ke spokojenému manželství, kterou vydal Portál v Praze v roce 2011.

Autor: Eldredgeovi, John a Stasi  |  Štítky: boj, láska v manželství, povzbuzení, zkouška  
Sekce: Krize v manželství | Manželská spiritualita   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články