Příběhy z rodinné historie posilují

17.7.2023

Příběhy z rodinné historie posilují Děti potřebují hrdiny a hrdinky z vlastní rodinné historie, stejně jako ty z dětských knih. Příběhy z vlastní rodinné historie znamenají oporu, domov a příslušnost. Možná vaše vnoučata budou tyhle historky předávat dál svým dětem.

Každá krize znamená, že náš život po ní je jiný než před ní. Každá krize nás vypudí z komfortní zóny. Jako babička a dědeček, jsme jich už museli mnoho zvládnout. Zaměřte se na to a vyprávějte o tom svým vnoučatům. Právě takové příběhy se jim budou líbit a tímto způsobem jim dodáte sílu, energii a kompetence, které mohou využít pro budoucí vlastní krize.

Máme všechny schopnosti zvládnout i těžké časy

Děti mají hluboké pochopení i pro těžké časy a smutná témata, vyprávěná samozřejmě způsobem přiměřeným věku a se šťastným koncem, vždyť dědeček a babička přežili a jsou tady, se vší svou sílou.

Vnoučata milují příběhy z dob, kdy byli jejich rodiče malí, o tom, co všechno vyváděli a zažili. Čím jsou starší, tím víc se zajímají také o příběhy o prarodičích, o válečné generaci. Chtějí vědět, co bylo tenkrát jiné, jaké problémy se musely řešit a jak jejich praprarodiče a prarodiče svůj život zvládali.

Otázky „Odkud pocházím a kdo byli moji předkové“ poskytují oporu a orientaci. V psychologii existuje pojem „resilience“, odolnost. Znamená, že my lidé máme všechny schopnosti zvládnout i těžké časy a nosíme v sobě síly, které pomáhají přečkat těžké životní situace bez úhony. Vnoučata a vlastní děti významně posílí, když jim něco takového může babička předat: poctivě a otevřeně, se všemi bolestmi a ztrátami, které k tomu patří.

Každá krize je příležitost pro nácvik, jak něco „pustit“

Stále znovu zažívám, že pro většinu lidí je složité se rozloučit s nadějemi a očekáváními, která vložili do budoucnosti. Většinou ani nepomyslí na to, že právě to je nejvíc zatěžuje.

Při zpětném pohledu na svůj život si dovolme pomyslet i na naše přání a sny, které jsme neprožili a pravděpodobně už ani neprožijeme. V životě často mnoho věcí suneme před sebou a říkáme si: „Později…“ Ale některé věci už později jednoduše uskutečnit nejdou. Vědomé opuštění této pozice také vyvolá krizi. Postavte se jí. To vám pomůže jednodušeji a lépe žít současný život.

Gundi Mayer-Rönne, Carina Manutscheri: Nová role: Babička. Veselý, uvolněný a respektující vztah k vnoučatům. Portál, 2023.

Autoři: Manutscheri, Carina, Mayer-Rönne; Gundi  |  Štítky: děti, krize v manželství, obtíže v manželství, prarodiče  
Sekce: Rodina s dětmi | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články