Když se v noci ozve: Čůrat…

9.9.2021

Když se v noci ozve: Čůrat… Známý psycholog Jeroným Klimeš ve své knížce věnované partnerským vztahům uvádí příklad ze života, který může jako lakmusový papírek ukázat na hloubku partnerského vztahu.

 

Je noc, muž leží o dva metry dál než žena s dvouletou dcerou. Najednou se ozve: „Čůrat…“ Muž to slyší a v tom okamžiku má na výběr ze dvou až tří možností:

 

  1. Může dělat, že spí a že nic neslyšel.
  2. Může říci: „Spi dál, já ji dám vyčůrat.“
  3. Mezi manžely může vzniknout silová hádka o to, kdo ustoupí, podle pravidla: „Nikdy nedělám nic, nač nemám náladu.“ Žena řekne: „Nemohl bys ji dát na záchod?“ Ticho, předstírá, že spí. Žena mu to nevěří: „Taky bys mohl občas vstát ty, abych nemusela všechno dělat sama.“ Ticho. Žena otrávená: „Je to s tebou život na nic.“ On to nevydrží: „Jestli ti to nedošlo, tak já vydělávám peníze, aby sis tady mohla přes den válet šunky.“ A začíná regulérní hádka, kterou završí malá tím, že se počůrá. Samozřejmě to jde uklidit žena a přitom přemýšlí, zda by jí nebylo lépe samotné.

Udělejte si po svých známých screening, kterým z uvedených stylů reagují. A pak si odpovězte na otázku, zda je překvapivé, že dvě třetiny žádostí o rozvod dávají nespokojené ženy a většinou jsou to už nevratná rozhodnutí. Samozřejmě nikomu se uprostřed noci nechce vstávat, ale jde o to, kdo bude myslet za celek, za unavenou ženu, za nadrženého manžela, za ustrašené dítě, stárnoucí a nemohoucí prarodiče atd.

Ptal jsem se muže, který se zoufale snažil vzkřísit hroutící se manželství, co dělával, když v noci uslyšel slovo „čůrat…“? Samozřejmě dělal, že spí. Ptal jsem se ho dále, zda před dvěma měsíci, tedy ještě před rozchodem, byla na tomto širém světě nějaká síla, která by ho přesvědčila, že se má přemoci vstát a dát malou na záchod sám místo ženy. On odpověděl, že ne. Ano, všechny bitvy a přetahovací hádky se svou ženou vyhrál, bohužel však prohrál celou válku. Přišel o rodinu – o ten metaorganismus, který jeho samotného přesahuje i zahrnuje. Proč? Protože své schopnosti využíval jen na 20 %, neuměl a vlastně spíš nechtěl fungovat v nepříjemných situacích. Dnes by fungoval rád, ale už to po něm nikdo nechce.

Na příkladu tohoto muže vidíme, jak v praxi vypadá ono nevstoupit do Božího království a kudy se vine úzká a vskutku někdy nepohodlná cestička, která do něho vede (Mt 7,14). Když malá v noci kňourne: „Čůrat…“ slyšíte v jejím hlase Kristovo volání: Co jste neudělali nejmenšímu, mně jste neudělali…? 

Jeroným Klimeš: Křesťanství, vztahy a sex. Na útěku od sebe k tobě a od tebe k sobě.

 

Autor: Klimeš, Jeroným  |  Štítky: konflikt, láska v manželství, manželství – záchrana, rodina, zátěžové situace  
Sekce: Rodina s dětmi | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články